TANGO NEDİR?

blog yazısı ekle !

TANGO NEDİR?

Latince dokunmak fiilinden türemiş bir kelimedir. Kelimenin sanat literatüründeki açıklaması iki farklı kavrama dayanıyor. Buenos Aires'in arka sokaklarında, göçebelerin ve dışlanmış halkın zor şartlar altında, kendilerini kabul ettirme çabası tango dansının doğuşunu tetikliyor. Sokakta varlığını göstermek isteyen kadın ve erkeklerin dansı bölgede tango ismi ile anılıyor. Ardından dansa özgü müzikler yapılıyor ve dansın ritminin temeli olan müzikler de aynı isimle anılıyor.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


19. yüzyılın zorlu döneminde dans ve müzik öncelikle Arjantin'de kabul görüyor. Ülkenin ticari anlaşmaları gereği finansal turizmin başladığı yıllarda sokakların asi ve kışkırtıcı dansı turistlerin dikkatini çekiyor. Böylece tango figürleri ve müziği ile Arjantin sınırlarını aşıyor. Dünya ile tanışması öncesinde ezilmiş sınıfın sokak dansı olarak kabul edilen tango zengin ve prestijli insanlar başta olmak üzere herkes tarafından kabul görüyor. Kenar mahallelerin kışkırtan dansı kıtaları aşıyor Amerika, Avrupa ve dünya ile buluşuyor.

Aşağıdaki videoda Nuevo Tango performansı yer alıyor. Nuevo latin dilleri İtalyanca ve İspanyolca'da yeni anlamına geliyor. Nuevo stili tangonun başlangıç evrelerinden uzak yeni dönem dansı olarak nitelendiriliyor. Yine de dansın keskin figürlerinde Arjantin esintisi bulmak mümkün.Gelişmiş ülkelerdeki popülaritesi sonrasında tango asimile oluyor ve farklı stillere bürünüyor. Böylece tangonun doğum yeri, en bilinen, sevilen ve orijinali olarak kabul edilen başlangıç stiline ismini veriyor. Günümüzde Arjantin Tango olarak bilinen stil, dansın doğduğu toprakların ismiyle anıldığı gibi özünü de koruyor. 19. yüzyılda Arjantin'in kayıp sokaklarında yapılan dans, bugün en hareketli caddeleri ve en nezih semtlerinin sokaklarını, kafelerini, restoranlarını süslüyor. Tangonun farklı toplumlarla buluşması ile zaman içerisinde değişen yapısı Arjantin'den bağımsız isimler ile biliniyor.

Tango stilleri nelerdir?

Arjantin Tango

Oriental Tango

Milonguero Tango

Nuevo Tango

Canyengue Tango

Liso Tango

Salon Tango

Orillero Tango

Fantasia - Show Tango

Düğün - Ballroom Tango

Finnish Tango

Dansın en sevilen versiyonu Arjantin ve düğün danslarının vazgeçilmezi tango ile Ankara Tango Kursları aracılığıyla tanışabilir. Düğününüzün, tango gecelerinin ve özel davetlerin büyüleyici performanslarına imza atabilirsiniz. Dans tutkunuzu tango ile aşka dönüştürme zamanı.