BALGAT - ÇUKURAMBAR ARJANTİN TANGO KURSU

blog yazısı ekle !

BALGAT - ÇUKURAMBAR ARJANTİN TANGO KURSU

Tango, partnerlerin aşk savaşı, tutkunun beden bulmuş hali, öfkenin, aşktan kurtulmaya çalışıp, aşkın içinde kaybolmanın sanatsal hikayesi... Kelime anlamı dokunmak olan özel bir müzik ve dansın sokakta ve sahnede gösterimi ve dinletisidir tango. Kimileri müziğin yaylılarına, kimileri akordeonun özgün melodisine karşı koyamayarak tangoya gönül veriyor. Kimileri ise aşkın bitmeyen kavgasını ve ölümsüz tutkusunu yaşıyor tango ile. 19. yüzyılın sanat adına en önemli kazanımları arasında tüm ihtişamı ile yerini alıyor tango.Dokunduğu etnik kökenden izler taşıyan, her uğradığı limanda başkalaşan bu özel dans, doğduğu ülkenin ismi ile ölümsüzleşiyor. Arjantin Tango tüm diğer stillerden bağımsız, kendi kuralları ve koreografisi ile asırlardır aşıkların sessiz dili oluyor. Müzikleri ve figürlerinde Arjantin'e göç eden Küba ve Uruguaylılar'ın esintilerini taşıyor. Bir haykırış olarak bestelenen tango müzikleri ve akabinde doğuşu sürpriz olmayan dans, müzik ve dans severlerin favorileri arasında yerini alıyor. Geçtiğimiz asırlarda tangoyu yalnızca Buenos Aires sokaklarında izlemek mümkünken günümüzde hemen hemen her ülkede izleme ve öğrenme şansı bulunuyor.

Aşağıdaki videoda uluslararası tango şampiyonları yarışmasının final performanslarından kesitler yer alıyor. İlk performansta iki erkeğin dansı ile izleyicilere farklı bir deneyim sunuluyor. Kalabalık koreografiler ile de senkronize hareketleri izleyebilirsiniz. Videoda 2014 yılının şampiyonları da açıklanıyor. Ödülün teslimi sonrasında şampiyonların muhteşem performansı tekrarlanıyor.

Crypto Dans Stüdyosu - Tango Kursu

Bahçelievler

Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler Tango Kursu

TANGO

Tango sosyal bir üründür. Doğduğu toplumla özdeşleşmiş, onun yazgısını paylaşmıştır. Etki alanını müzikten çok ötelere genişletebilmiş ve bir milletin sosyo-kültürel yaşamının açıklaması olmuştur.
Yöresel bir müzik türü olarak ortaya çıkmış ama uluslar arası bir nitelik kazanmıştır. Belki de hakkında en çok kitap yazılan bir müzik ve dans türüdür tango.

TANGONUN DOĞUŞU
Her kentin müziğinde o yöre insanının kimliğini bulabileceğimiz gibi sokaklarında kendiliğinden doğmuş mırıltıların, seslerin, sevinçlerin ve hüzünlerin herhangi bir melodide somutlaştığını görebiliriz. Aynı şekilde tango da Buenos Aires ve Buenos Aires'linin müziğidir.

19.yy'ın sonlarına doğru Buenos Aires bir tür “yalnız insanlar"ca istila edilmişti. Bu insanlar genellikle şehrin bakımsız kenar mahallelerinde, pansiyonlarda, genelevlerde ve karanlık sokaklarda şarap ve “cana" denilen bir tür şeker kamışı rakısı içiyorlar, şarkı söylüyorlar ve dövüşüyorlardı. Bu alt kültürün baş aktörü “compadre" veya “compadrito" adı verilen kabadayı tipi idi.
Compadrito ve bir fahişe olan partneri pervasız, kışkırtıcı ve heyecan verici, garip bir pas de deux dansı yaparlar. Bu dansın müziğinde, habaneradan bir parça, Arjantin'e özgü milongadan bir parça, nihayet Endülüs ve İtalyan folklorundan bir parça mevcuttur. Bu müziğe ilkel anlamda tango diyebiliriz. Tangonun ilk müzisyenlerinin çoğu nota bilmezdi ve kulaktan çalıyorlardı.
Tango bu günlerde, kapalı ve küçük çevrelerin ayıplanan ve hor görülen müziğidir ve daha çok genelev dünyasında rağbet görmektedir.

1911'de bir liman mahallesi olan Boca'nın müzikli kafelerinde artık tango çalınmaya başlamıştı. Ama oralarda dans edilmez, yalnızca üst tabaka insanları bu aşağı mahallelerin müziğini dinlemeye gelirlerdi. Kentin üst kesimlerine sıçrayan tangonun müzisyenleri de artık daha dikkatlidir ve yeni formlarla halkın karşısına çıkmaktadır.yine 20.yy'ın başlarında Belediye ve Polis Bandoları repertuarlarına birkaç tango parçası sıkıştırmıştır.

devamını oku...
Adres: Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler 3. cad 70. sok (eski 27.sok.) 3/A Bahçelievler-Ankara

Salsa Ankara Dans Akademisi - Tango Kursu

Bahçelievler

Salsa Ankara Dans Akademisi - Bahçelievler Tango Kursu
Türkiye'nin en iyi antrenör ve koreograflarından Şavaş ve Özge Karaoğlan'la tango derslerimize bekleriz.

TANGO

Tango dans olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru BuenosAires ve Montevideo (Uruguay'ın başkenti) dolaylarında başladı. İlk başlarda bu bölgede yapılan danslardan sadece bir tanesiyken, kısa zamanda popüler olarak sahnelerde, sokaklarda yerini aldı. 20. yüzyılın başlarında tango dansçıları ve orkestraları, Buenos Aires ve Montevideo'dan Avrupa'ya giderek bu dansı yaymaya başladı. Avrupa'da ilk tango çılgınlığı Paris'te başladı ve sonrasında Londra, Berlin ve diğer önemli kentler de bu salgına katıldı. 1920'lere doğru gelindiğinde tango, New York ve Finlandiya'da da önem kazandı. Tango buralara geldiğinde daha az beden teması olacak şekilde değişime uğrayarak “salon tangosu"'na dönüştü.

1929'da bütün dünyayı etkileyen büyük ekonomik buhran ve sonrasındaki siyasi krizler sırasında Tango, anavatanı Arjantin'de de büyük bir düşüşe geçti. 1950'li yıllarda Juan Perón hükümetinin tangoyu bir milli değer ve ulusal gurur meselesi haline getirmesiyle tango tekrar altın yıllarını yaşasa da Perón hükümeti sonrasında Arjantin'de yaşanan askeri diktatörlük, halkın sosyal mekanlarda toplanmasını yasaklaması ve sonrasında ortalığı kasıp kavuran “Rock'and'Roll" çılğınlığıyla tekrar unutulmaya yüz tutmuştur. Tango, bu dönemlerde küçük dans klüplerinde yaşamını sürdürüp 1980'lerde dünya çapında canlanarak tekrar hayatadönmüştür.

Arjantin'in sokaklarında ilk çıktığı dönemlerde ayıplanan, hor görülen bir dansmış tango. Büyük şehre alışamamış göçmenler sıkıntılarını, hüzünlerini atarlarmış bu dansla sokaklarda. Daha sonra ise salonlara girmiş tango ve tüm dünyaya yayılmaya başlamış, Buenos Aires'ten yola çıkarak. Tabii ki tutkusu, hüznü, yaşanmışlığı, anlamı, güzelliği, öfkesi, hırçınlığı da artmış giderek ve artmaya devam ediyor. Artık, dünyanın her yerinde “milonga" denilen gecelerde her gün yüzbinlerce, milyonlarca insan tango yapıyor.

devamını oku...
Adres: 3. Cad. No: 38 Bahçelievler-Ankara
Tangonun farklı stiller olarak nitelendirilen versiyonlarını deneyim etmek mümkün iken orijinalinden vazgeçmeme hakkı da saklı tutuluyor. Tüm draması ve tutkusu ile Arjantin Tango bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor; dansçısına olduğu kadar izleyicisine de. Ankara'nın dans kurslarındaki başarısı festivaller ve yarışmalardaki dereceleri ile her yıl katlanarak sürüyor. Balgat ve Çukurambar semtlerindeki özel, alanından dereceli uzman eğitmen kadrosu ile Arjantin Tango severler dansın inceliklerini öğreniyor ve tangoya tutku ile bağlanıyor. Partneriniz ile geçirdiğiniz zamanı mutlu kılmak, aynı amaç uğruna çabalamak, bir dans hikayesinin kahramanları olmak ve aşkı beden dilinizle anlatmanın keyfine varabilirsiniz.

Balgat, Çukurambar Arjantin Tango Kursu kaydınızı bir an önce yaptırarak egzersizlerini tango ile keyifli kılabilir, yarışmalara katılarak hayatınıza yepyeni heyecanlar ekleyebilir, festivallerde büyüleyici koreografiler eşliğinde boy gösterebilirsiniz. Aşkın tango hali tüm dans tutkunlarını bekliyor.