ÇANKAYA ARJANTİN TANGO KURSU

blog yazısı ekle !

ÇANKAYA ARJANTİN TANGO KURSU

1800'lerin başlarında Küba ve Uruguay topraklarından Arjantin'e yerleşen göçmenler için Buenos Aires'in arka sokakları mesken seçilmiş. Göçmen halk, uzun bir süre Arjantinli olarak kabul edilmemiş ve şehrin insanları tarafından zaman zaman yok sayılmış, zaman zaman ise dışlanmış. Kentin sokaklarında yaşam mücadelesi veren, hayata tutunmak isteyen göçmenler müziğe sığınmış. Öncelikle geldikleri toprakların akordeon ve yaylıları ile içlerindeki müziğe hayat vermişler. Sıcak coğrafyanın insanları yaptıkları müziğe kayıtsız kalamamış ve sokak müzikleri için Küba, Arjantin ve Uruguay figürlerinin sentezi yeni bir dansa imza atmış.


bySANAT - Tango Kursu

GOP


devamını oku...
Adres: Mahat Magandi cad. 26/1 GOP-Ankara

Angora Dans Stüdyosu - Tango Kursu

Tunalı

Angora Dans Stüdyosu - Kavaklıdere Tango Kursu

TANGO

Son yüzyılda Arjantin' in Buenos Aires şehrinde ortaya çıkmış, halkın sosyal yaşantısını tam olarak yansıtan birdanstır. Gerçek bir yönlendirme ve yönelme dansıdır.Dramatik bir müziğe sahip olan Arjantin Tangosu keskinayak ve bacak oyunlarına sahiptir. Endülüs ve İtalyan folklorundan izler taşıyan tango, 19. yüzyılın sonlarında Arjantin' de ortaya çıkmıştır. Kasvetlive tutkulu görüntüsüyle diğer danslardan ayrılır. Müziği ve kökeni Latin danslarından çok farklıdır.

Arjantin' de doğmuş, çok uzun süre keşfedilememiş hak ettiği yeri bütün dünyanın onu fark etmesiyle almıştır. Her zaman kaba, hırçın bir tarzda olup, hareketli ve canlı ritminin yanı sıra, son derece hüzünlü ve mutsuzdur. Büyük kentte düş kırıklığına uğrayan göçmenlerin kırılan umutları, sıkıntıları, başkaldırıları bu dansla dışa vurulmuştur. O dönemde tango, kapalı küçük çevrelerin ayıplanan ve hor görülen dansıdır. Türkiye' nin tango ile tanışması Cumhuriyet' in kabulünden hemen sonraya rastlar. Medeni hayatta batıya yönelik yenilemelerin arasında dans da gelmektedir. Fakat Arjantin tango uzun yıllar Türk insanı tarafından benimsenmedi. Bunun en önemli nedeni dans stilinin fazla müstehcen bulunmasıydı.

Avrupa' da değişime uğramış stili benimsenmeye başlandı ama yine de bay ve bayan hiçbir zaman gerektiği gibi yakın dansetmediler. Tango ve Türkiye ile ilgili asıl inanılmaz olan, Türkiye' nin dünyada tangonun ulusal bir marş gibi söylendiği tek ülke olması. Ama yine de Türkiye Avrupa Dans Federasyonuna üye olmayan tek Avrupa ülkesi. Ulusal marş gibi söylenen şarkı, 'La Cumparsita' Türkiye'de her düğünün açılış şarkısıdır. Tango sadece bir dans değildir. Tangobir yaşam stilidir. Tango çoğu şairin şu kelimelerle belirtmeye çalıştığı direkt, duyguların dışa vurumudur: " bir kavganın, kutlamaya dönüşebilme inancı“….

Milonga dansı günümüzde yarışmalarda kullanılan Tango dansının temellerini oluşturmuştur.Milonga dansının karakteristik özellikleri olan baş ve omuz hareketleri Tango dansının gelişmesinde etken olmuştur. 20.yüzyılın başlarında Brezilya Sosyetesi arasında küçük kulüplerde milonga yapmak moda olmuştu.Bu yıllarda milonga adı Buenos Aires deki Ghettoları hatırlattığı için yavaş yavaş değişerek yerini Tango' ya bırakmaya başladı. Tango, özellikle Paris' te yaşayan Arjantinliler sayesinde Avrupa' da yayılmaya başladı. Ancak 1907 yılına kadar erotik bulunması ve benzeri sebepler nedeniyle Londra' da çok kabul görmedi. Bir kaç stil değişikliğinden sonra 1912 yılından itibaren Paris ve Londra'da Tango Partileri, Tango Çayları ve profesyonel dansçılar tarafındanTango Şovları yapılmaya başladı. 1920-21 yıllarında Londra' da düzenlene bir Konferans ile Tango standartlaştırıldı ve 30 lar boyunca gelişimine devam etti.

devamını oku...
Adres: Güvenevler Mah. Güneş Sokak 1/1 - Şili Meydanı Tunalı-Ayrancı-Ankara

Just Dance

Oran

devamını oku... Adres: Zülfü Tiğrel Caddesi Kuzu Effect AVM Kat 1 Oran - Ankara


Böylece tango müziği ve dansı ortaya çıkmış. Elbette müziğin ve dansın adı için de düşünmüşler. Kendi köklerinde olduğu gibi latin havasından uzaklaşmaları mümkün olmamış ve dokunmak fiilinden yola çıkarak kendi tarzlarındaki müziğe ve dansa tango ismini vermişler. Böylece tango doğmuş, Arjantin'e yayılmış, hemen ardından da dünya ile tanışır olmuş. İçinde mücadele barındıran müzik ve dans, yoğun duyguları anlatmış asırlarca; günümüzde de tangonun hikayesi bu temellerle devam ediyor.

Ancak bugünün tangosu çok kez evrime uğramış ve kendi içinde farklı ekollere ve başka stillere bürünmüş olarak karşımıza çıkıyor. Dansın ilk evresi ve şüphesiz ki en tutkulu hali Arjantin Tango adı ile günümüze kadar ulaşıyor. Geçmişte tango öğrenmek için Arjantin topraklarını ziyaret etmek gerekse de bugün tüm dünyanın tanıdığı bu dansı uzaklarda keşfe çıkmaya gerek bulunmuyor. Ankara sanatın her dalında yansıttığı farkını dans kurslarında ve farklı dans türleri için de sürdürüyor. Özellikle Çankaya Arjantin Tango Kursları uzman tango öğretmenleri ve koreografları ile yarışmalar ve festivallerde izleyicinin gözbebeği oluyor.

Arjantin'in kalıbına sığmayan, sokakların acımasızlığından ürkmeyen asi ruhlu, gücünü aşktan alan dansını öğrenmek için Çankaya Arjantin Tango Kursu ile iletişime geçebilir, yeni tango sınıfları için kaydınızı yaptırabilir, konsept partilerin, tango gecelerinin, yarışma ve festivallerin aranan yüzü olabilirsiniz. Partnerli dansların en tutkulusu Arjantin Tango, çiftler arasındaki uyumu artıyor ve mutlu birlikteliklere zemin hazırlıyor. Siz de Arjantin Tangonun tutkulu dünyasında yerinizi alabilirsiniz.