TÜRKİYE TANGO FESTİVALLERİ

blog yazısı ekle !

TÜRKİYE TANGO FESTİVALLERİ

Tango eğitimi verilen tüm ülkelerde yarışmaları, festivalleri ve tango geceleri ile ihtişamını artıyor. Dansın tutku ile beslenen koreografileri, birbirinden güzel tango ve milonga örneği müziklerle birleşiyor. Sahnelenen tüm danslar, kendi yıldızını yansıtmaya yetiyor. Aşkın dansı farklı dansçılar, müzikler ve kurgu ile birleşerek vücut buluyor. Arjantin'de doğan aşkın her halini anlatan tangonun yolculuğu Türkiye Tango Festivalleri ile devam ediyor.
Türkiye'deki tango dansçıları, koreograflar ve tango sevdalıları gösterilerle dansa doyarken uluslararası festivallerle yabancı katılımcıların dansları da hayat buluyor. Çok uluslu organizasyonlar ile başka ülkelerin hatta farklı kıtaların tango yorumu ve bakış açıları ile tanışılıyor. Dansın evrenselliği bir kez daha kanıtlanmış oluyor yüzlerce hatta binlerce katılımcı eşliğinde. Tangoyu tanımak bir ulusun geçmişine ışık tutmak, bir müzik tarzı ile tanışmak, bir dansın içeriğine vakıf olmakla bitmiyor. Tangoyu tanımak tutkuyu keşfetmek hatta aşkın hallerini anlamak ile özdeşleşiyor.

Aşağıdaki video Fransa'da düzenlenen Uluslararası Tango Festivalinden bir tango performansını yansıtıyor. Dansçıların izleyicileri sahne alanına yakınlaştırılma isteği ile başlayan dans için Milonga müziği ve koreografisi tercih edilmiş. Milonganın muzur, kısa ve sık adımlarına tanıklık ediyoruz.

HSM Hobi Sanat Merkezi - Tango Kursu

Kızılay

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı No:61 (Zafer Çarşısı, Mine Mağazası 2 bina yanı) Kızılay-Ankara

Emir Kaya Dans Okulu - Tango Kursu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Odabaşı Caddesi Bahar Sitesi Hanımeli Apartmanı 14/1-B Türkkonut Çayyolu-Ankara

Düş Sanat Akademi - Tango Kursu

Batıkent

Kurumumuzda;

DANS:

Bale, Modern Dans, Halk Dansları, Düğün Dansları, Kuzey Kafkas,Halk Dansları,Latin Dansları

SPOR:

Pilates, Zumba, Step Aerobic, Capoeira, Personal Training, Cimnastik, Yoga

MÜZİK:

Piyano, Keman, Gitar, Bağlama , Kaval, Ney, Orf, Crunch

Eğitimleri Verilmektedir...

Düşleyebiliyorsanız; Gerçekleştirebilirsiniz Demektedir.. :)

devamını oku...
Adres: Yeni Batı Mahallesi 2394. Sokak No:6/1 Batı Villaları Batıkent-Ankara

Crypto Dans Stüdyosu - Tango Kursu

Bahçelievler

Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler Tango Kursu

TANGO

Tango sosyal bir üründür. Doğduğu toplumla özdeşleşmiş, onun yazgısını paylaşmıştır. Etki alanını müzikten çok ötelere genişletebilmiş ve bir milletin sosyo-kültürel yaşamının açıklaması olmuştur.
Yöresel bir müzik türü olarak ortaya çıkmış ama uluslar arası bir nitelik kazanmıştır. Belki de hakkında en çok kitap yazılan bir müzik ve dans türüdür tango.

TANGONUN DOĞUŞU
Her kentin müziğinde o yöre insanının kimliğini bulabileceğimiz gibi sokaklarında kendiliğinden doğmuş mırıltıların, seslerin, sevinçlerin ve hüzünlerin herhangi bir melodide somutlaştığını görebiliriz. Aynı şekilde tango da Buenos Aires ve Buenos Aires'linin müziğidir.

19.yy'ın sonlarına doğru Buenos Aires bir tür “yalnız insanlar"ca istila edilmişti. Bu insanlar genellikle şehrin bakımsız kenar mahallelerinde, pansiyonlarda, genelevlerde ve karanlık sokaklarda şarap ve “cana" denilen bir tür şeker kamışı rakısı içiyorlar, şarkı söylüyorlar ve dövüşüyorlardı. Bu alt kültürün baş aktörü “compadre" veya “compadrito" adı verilen kabadayı tipi idi.
Compadrito ve bir fahişe olan partneri pervasız, kışkırtıcı ve heyecan verici, garip bir pas de deux dansı yaparlar. Bu dansın müziğinde, habaneradan bir parça, Arjantin'e özgü milongadan bir parça, nihayet Endülüs ve İtalyan folklorundan bir parça mevcuttur. Bu müziğe ilkel anlamda tango diyebiliriz. Tangonun ilk müzisyenlerinin çoğu nota bilmezdi ve kulaktan çalıyorlardı.
Tango bu günlerde, kapalı ve küçük çevrelerin ayıplanan ve hor görülen müziğidir ve daha çok genelev dünyasında rağbet görmektedir.

1911'de bir liman mahallesi olan Boca'nın müzikli kafelerinde artık tango çalınmaya başlamıştı. Ama oralarda dans edilmez, yalnızca üst tabaka insanları bu aşağı mahallelerin müziğini dinlemeye gelirlerdi. Kentin üst kesimlerine sıçrayan tangonun müzisyenleri de artık daha dikkatlidir ve yeni formlarla halkın karşısına çıkmaktadır.yine 20.yy'ın başlarında Belediye ve Polis Bandoları repertuarlarına birkaç tango parçası sıkıştırmıştır.

devamını oku...
Adres: Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler 3. cad 70. sok (eski 27.sok.) 3/A Bahçelievler-Ankara

Dans Sanat ve Hobi Atölyesi - Tango Kursu

Kızılay

devamını oku... Adres: Tuna Caddesi No:5/4 Kat:1 Kızılay-Ankara

Karçiçeği Bale ve Dans Okulu - Tango Kursu

Kızılay


devamını oku...
Adres: Mithatpaşa Caddesi 51/4 Kızılay-Ankara

Armoni Wedding Dans Studio - Tango Kursu

Ümitköy

devamını oku... Adres: Ümit Mahallesi 2510. Cadde No:12 Ümitköy Çankaya-Ankara

Salsa Ankara Dans Akademisi - Tango Kursu

Bahçelievler

Salsa Ankara Dans Akademisi - Bahçelievler Tango Kursu
Türkiye'nin en iyi antrenör ve koreograflarından Şavaş ve Özge Karaoğlan'la tango derslerimize bekleriz.

TANGO

Tango dans olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru BuenosAires ve Montevideo (Uruguay'ın başkenti) dolaylarında başladı. İlk başlarda bu bölgede yapılan danslardan sadece bir tanesiyken, kısa zamanda popüler olarak sahnelerde, sokaklarda yerini aldı. 20. yüzyılın başlarında tango dansçıları ve orkestraları, Buenos Aires ve Montevideo'dan Avrupa'ya giderek bu dansı yaymaya başladı. Avrupa'da ilk tango çılgınlığı Paris'te başladı ve sonrasında Londra, Berlin ve diğer önemli kentler de bu salgına katıldı. 1920'lere doğru gelindiğinde tango, New York ve Finlandiya'da da önem kazandı. Tango buralara geldiğinde daha az beden teması olacak şekilde değişime uğrayarak “salon tangosu"'na dönüştü.

1929'da bütün dünyayı etkileyen büyük ekonomik buhran ve sonrasındaki siyasi krizler sırasında Tango, anavatanı Arjantin'de de büyük bir düşüşe geçti. 1950'li yıllarda Juan Perón hükümetinin tangoyu bir milli değer ve ulusal gurur meselesi haline getirmesiyle tango tekrar altın yıllarını yaşasa da Perón hükümeti sonrasında Arjantin'de yaşanan askeri diktatörlük, halkın sosyal mekanlarda toplanmasını yasaklaması ve sonrasında ortalığı kasıp kavuran “Rock'and'Roll" çılğınlığıyla tekrar unutulmaya yüz tutmuştur. Tango, bu dönemlerde küçük dans klüplerinde yaşamını sürdürüp 1980'lerde dünya çapında canlanarak tekrar hayatadönmüştür.

Arjantin'in sokaklarında ilk çıktığı dönemlerde ayıplanan, hor görülen bir dansmış tango. Büyük şehre alışamamış göçmenler sıkıntılarını, hüzünlerini atarlarmış bu dansla sokaklarda. Daha sonra ise salonlara girmiş tango ve tüm dünyaya yayılmaya başlamış, Buenos Aires'ten yola çıkarak. Tabii ki tutkusu, hüznü, yaşanmışlığı, anlamı, güzelliği, öfkesi, hırçınlığı da artmış giderek ve artmaya devam ediyor. Artık, dünyanın her yerinde “milonga" denilen gecelerde her gün yüzbinlerce, milyonlarca insan tango yapıyor.

devamını oku...
Adres: 3. Cad. No: 38 Bahçelievler-Ankara

Fame Dans Okulu - Tango Kursu

Ümitköy


devamını oku...
Adres: 2494. Sokak No:17 Osman Ağa Konakları Ümit Mahallesi Ümitköy-Ankara

bySANAT - Tango Kursu

GOP


devamını oku...
Adres: Mahat Magandi cad. 26/1 GOP-Ankara

Evrensel Sahne Sanat - Tango Kursu

Kızılay


devamını oku...
Adres: Karanfil sok. 37/9 Kızılay-Ankara

Diamond Dans - Tango Kursu

GOP

devamını oku... Adres: Filistin Cad. İzci Sokak No:10 GOP-Çankaya / ANKARA
Türkiye Tango Festivalleri:

Uluslararası Ankara Tango Festivali

Uluslararası İstanbul Tango Festivali

Adana Tango Festivali

İstanbul Tango Rituel

Tango to İstanbul

Summer Tango Fest Bodrum

Türkiye'de Tango Festivalleri için yukarıda belirttiğimiz organizasyonları takip edebileceğiniz gibi dilerseniz Türkiye yerel ve uluslararası dans festivallerinin takibi ile de zenginleşebilir. Tango festivalleri ile aşkın dansına tanıklık edebileceğiniz gibi dans festivallerindeki tango performansları ile de tango keyfini sınırsızca yaşayabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda Libertango eşliğinde estetik yaklaşımı yüksek bir tango performansı yer alıyor.Tango festivallerinde performans sergileyen bir dansçı olmak, yarışmalarda rakiplere meydan okumak, tutkuyu dansla yaşamak ve aşkı tango ile anlatmak istiyorsanız Ankara Tango Kursları ile iletişime geçebilir, kaydınızı bir an önce gerçekleştirebilirsiniz. Haftada bir gün katılacağınız tango kursu programı dansa, sanata, müziğe hatta aşka bakış açınızı değiştirecek. Bedeniniz keyifli bir egzersiz yaparken ruhunuz müziğin ve dansın bütünleşen dünyasında kendini bulacak. Partnerinizle yaptığınız en keyifli ve uyumlu organizasyonu aşkın dansı tangoda bulacaksınız. Aşkın ateşini tango ile alevlendirmek için harekete geçme vakti... Tango aşkı beden dilinize aktarmayı vaad ediyor. Kendinizi tangonun tutku ve aşk dolu dünyasına kaptırma fırsatını kaçırmayın.