TEMEL TANGO ADIMLARI NELERDİR

blog yazısı ekle !

TEMEL TANGO ADIMLARI NELERDİR

Tangonun birçok adımı vardır. Bunlardan en bilinen ve en kabul göreni 8'li adımdır. 8'li adıma tangonun temel adımları ismi de verilir. Kadın için temel 8 adım; ilk adım sol öne, ardından sağ paralel, sol arkaya, sağ arkaya ve beşinci adım cross yani çapraz olarak devam eder, sol hafif arkaya, sağ arkaya ve son olarak sol sağın yanına olacak şekilde devam eder. Erkek için de kadını takip edecek şekilde adımlar sürer.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango

Erkek adımları, küçük adımla başlar sağ geriye, sol yana geriye açık, sağ öne kapalı, sola öne kapalı, beşinci adımda beden hafif yana kıvrılır, altıncı adım öne sol ayağın yanına sağ ayak minik bir adım ile, yedinci adım sağa açık ve son adım sol ayak sağın yanına kapalı olacak şekilde devam eder.

Aşağıdaki videoda kadın ve erkek dansçının temel adımları yani 8'li adım bulunuyor. Kadının 8'li adımı öncü yani lider adımlar niteliğinde; erkeğin ise takipçi rolünde adımları yer alıyor. Kadın ve erkek dansçının ayrı ayrı adımlarını görebileceğiniz gibi, senkronize partnerli adım uygulamasına da tanıklık ediyor olacaksınız.Tango temel adımları bir diğer deyişle 8'li adım Arjantin Tango koreografileri için geçerlidir. Diğer tango tarzları için adımlar farklılık gösteriyor. Tango tüm stilleri için doğaçlama yaklaşım ve adımlar ile oluşan bir dans türüdür ancak tango ile tanışan tüm bedenler 8'li temel adım yaklaşımına hakimdir. 8'li temel adım Arjantin Tangonun girişi olarak kabul ediliyor. Tüm tango stillerinde ana tema aşk üzerine kuruludur ve tango isminin anlam bütünlüğüne uyacak şekilde dokunma yani yakın temasta olmak suretiyle sürdürülür.

Tangonun tarihçesi, felsefesi, yaklaşımı, tutkusu ve hepsinden önemlisi aşkın dansı adı ile anılan dansı öğrenmek isteyenler Ankara Tango Kursları uzman eğitim kadrosu ile buluşuyor. Ankara Tango Kursu kaydınızı yaptırarak beden dilinizi aşk ile kuvvetlendirebilir, partnerinizle unutulmaz koreografilere imza atabilirsiniz. Ankara Tango Geceleri yeni yüzlerin ve yeni aşkların katılımını bekliyor. Tangoya kayıtsız kalmayın. Benzersiz bir dans sizi dünyasına davet ediyor.