TANGONUN SINIRLARI

blog yazısı ekle !

TANGONUN SINIRLARI

Ankara 'da bulunan dans okullarının eğitmenleri, tango dansıyla ilgili oldukça teknik bir konu hakkında bir takım bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorlar.

Tango 2 bölüme ayrılmıştır: Sahne tangosu ve sosyal tango;

Sosyal tango, "milonga geceleri için tango" anlamına gelen "tango milonguero" olarak da adlandırılır.bySANAT - Tango Kursu

GOP


devamını oku...
Adres: Mahat Magandi cad. 26/1 GOP-Ankara

Cemal Gazeloğlu Sanat Akademi - Tango Kursu

Etlik

devamını oku... Adres: Yunus Emre Caddesi 2/14 Kat:3 (aşağı eğlence göbek, Akbank üstü) Aşağıeğlence / Etlik-Ankara

Düş Sanat Akademi - Tango Kursu

Batıkent

Kurumumuzda;

DANS:

Bale, Modern Dans, Halk Dansları, Düğün Dansları, Kuzey Kafkas,Halk Dansları,Latin Dansları

SPOR:

Pilates, Zumba, Step Aerobic, Capoeira, Personal Training, Cimnastik, Yoga

MÜZİK:

Piyano, Keman, Gitar, Bağlama , Kaval, Ney, Orf, Crunch

Eğitimleri Verilmektedir...

Düşleyebiliyorsanız; Gerçekleştirebilirsiniz Demektedir.. :)

devamını oku...
Adres: Yeni Batı Mahallesi 2394. Sokak No:6/1 Batı Villaları Batıkent-Ankara

Karçiçeği Bale ve Dans Okulu - Tango Kursu

Kızılay


devamını oku...
Adres: Mithatpaşa Caddesi 51/4 Kızılay-Ankara

Salsa Ankara Dans Akademisi - Tango Kursu

Bahçelievler

Salsa Ankara Dans Akademisi - Bahçelievler Tango Kursu
Türkiye'nin en iyi antrenör ve koreograflarından Şavaş ve Özge Karaoğlan'la tango derslerimize bekleriz.

TANGO

Tango dans olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru BuenosAires ve Montevideo (Uruguay'ın başkenti) dolaylarında başladı. İlk başlarda bu bölgede yapılan danslardan sadece bir tanesiyken, kısa zamanda popüler olarak sahnelerde, sokaklarda yerini aldı. 20. yüzyılın başlarında tango dansçıları ve orkestraları, Buenos Aires ve Montevideo'dan Avrupa'ya giderek bu dansı yaymaya başladı. Avrupa'da ilk tango çılgınlığı Paris'te başladı ve sonrasında Londra, Berlin ve diğer önemli kentler de bu salgına katıldı. 1920'lere doğru gelindiğinde tango, New York ve Finlandiya'da da önem kazandı. Tango buralara geldiğinde daha az beden teması olacak şekilde değişime uğrayarak “salon tangosu"'na dönüştü.

1929'da bütün dünyayı etkileyen büyük ekonomik buhran ve sonrasındaki siyasi krizler sırasında Tango, anavatanı Arjantin'de de büyük bir düşüşe geçti. 1950'li yıllarda Juan Perón hükümetinin tangoyu bir milli değer ve ulusal gurur meselesi haline getirmesiyle tango tekrar altın yıllarını yaşasa da Perón hükümeti sonrasında Arjantin'de yaşanan askeri diktatörlük, halkın sosyal mekanlarda toplanmasını yasaklaması ve sonrasında ortalığı kasıp kavuran “Rock'and'Roll" çılğınlığıyla tekrar unutulmaya yüz tutmuştur. Tango, bu dönemlerde küçük dans klüplerinde yaşamını sürdürüp 1980'lerde dünya çapında canlanarak tekrar hayatadönmüştür.

Arjantin'in sokaklarında ilk çıktığı dönemlerde ayıplanan, hor görülen bir dansmış tango. Büyük şehre alışamamış göçmenler sıkıntılarını, hüzünlerini atarlarmış bu dansla sokaklarda. Daha sonra ise salonlara girmiş tango ve tüm dünyaya yayılmaya başlamış, Buenos Aires'ten yola çıkarak. Tabii ki tutkusu, hüznü, yaşanmışlığı, anlamı, güzelliği, öfkesi, hırçınlığı da artmış giderek ve artmaya devam ediyor. Artık, dünyanın her yerinde “milonga" denilen gecelerde her gün yüzbinlerce, milyonlarca insan tango yapıyor.

devamını oku...
Adres: 3. Cad. No: 38 Bahçelievler-Ankara

Evrensel Sahne Sanat - Tango Kursu

Kızılay


devamını oku...
Adres: Karanfil sok. 37/9 Kızılay-Ankara

HSM Hobi Sanat Merkezi - Tango Kursu

Kızılay

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı No:61 (Zafer Çarşısı, Mine Mağazası 2 bina yanı) Kızılay-Ankara

Crypto Dans Stüdyosu - Tango Kursu

Bahçelievler

Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler Tango Kursu

TANGO

Tango sosyal bir üründür. Doğduğu toplumla özdeşleşmiş, onun yazgısını paylaşmıştır. Etki alanını müzikten çok ötelere genişletebilmiş ve bir milletin sosyo-kültürel yaşamının açıklaması olmuştur.
Yöresel bir müzik türü olarak ortaya çıkmış ama uluslar arası bir nitelik kazanmıştır. Belki de hakkında en çok kitap yazılan bir müzik ve dans türüdür tango.

TANGONUN DOĞUŞU
Her kentin müziğinde o yöre insanının kimliğini bulabileceğimiz gibi sokaklarında kendiliğinden doğmuş mırıltıların, seslerin, sevinçlerin ve hüzünlerin herhangi bir melodide somutlaştığını görebiliriz. Aynı şekilde tango da Buenos Aires ve Buenos Aires'linin müziğidir.

19.yy'ın sonlarına doğru Buenos Aires bir tür “yalnız insanlar"ca istila edilmişti. Bu insanlar genellikle şehrin bakımsız kenar mahallelerinde, pansiyonlarda, genelevlerde ve karanlık sokaklarda şarap ve “cana" denilen bir tür şeker kamışı rakısı içiyorlar, şarkı söylüyorlar ve dövüşüyorlardı. Bu alt kültürün baş aktörü “compadre" veya “compadrito" adı verilen kabadayı tipi idi.
Compadrito ve bir fahişe olan partneri pervasız, kışkırtıcı ve heyecan verici, garip bir pas de deux dansı yaparlar. Bu dansın müziğinde, habaneradan bir parça, Arjantin'e özgü milongadan bir parça, nihayet Endülüs ve İtalyan folklorundan bir parça mevcuttur. Bu müziğe ilkel anlamda tango diyebiliriz. Tangonun ilk müzisyenlerinin çoğu nota bilmezdi ve kulaktan çalıyorlardı.
Tango bu günlerde, kapalı ve küçük çevrelerin ayıplanan ve hor görülen müziğidir ve daha çok genelev dünyasında rağbet görmektedir.

1911'de bir liman mahallesi olan Boca'nın müzikli kafelerinde artık tango çalınmaya başlamıştı. Ama oralarda dans edilmez, yalnızca üst tabaka insanları bu aşağı mahallelerin müziğini dinlemeye gelirlerdi. Kentin üst kesimlerine sıçrayan tangonun müzisyenleri de artık daha dikkatlidir ve yeni formlarla halkın karşısına çıkmaktadır.yine 20.yy'ın başlarında Belediye ve Polis Bandoları repertuarlarına birkaç tango parçası sıkıştırmıştır.

devamını oku...
Adres: Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler 3. cad 70. sok (eski 27.sok.) 3/A Bahçelievler-Ankara

Fame Dans Okulu - Tango Kursu

Ümitköy


devamını oku...
Adres: 2494. Sokak No:17 Osman Ağa Konakları Ümit Mahallesi Ümitköy-Ankara

Emir Kaya Dans Okulu - Tango Kursu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Odabaşı Caddesi Bahar Sitesi Hanımeli Apartmanı 14/1-B Türkkonut Çayyolu-Ankara

Dans Sanat ve Hobi Atölyesi - Tango Kursu

Kızılay

devamını oku... Adres: Tuna Caddesi No:5/4 Kat:1 Kızılay-Ankara

Armoni Wedding Dans Studio - Tango Kursu

Ümitköy

devamını oku... Adres: Ümit Mahallesi 2510. Cadde No:12 Ümitköy Çankaya-Ankara

Diamond Dans - Tango Kursu

GOP

devamını oku... Adres: Filistin Cad. İzci Sokak No:10 GOP-Çankaya / ANKARA


Sahne tangosu, alternatif tango veya yeni tango olarak adlandırılan şeklidir.

Bu iki tango dansı da birçok yönüyle birbirinden farklıdır. Her ne kadar tango eğitimi içerisinde birlikte gösterilerek öğretilse de, ikisinin birbirinden ayrı şeyler olduğunu bilmek çok önemlidir.

Sosyal tangoyla sahne tangosunu birbirinden farkını net şekilde ayırt edebilmek için şunun bilinmesi gerekir;

Fiziksel olarak daha aktif olunan ve farklı çiftlerin aynı sahne de bile olsa birbirinden uzakta ve bağımsız dans ederek, kendilerini izleyen kişileri eğlendirmek için yapılan dans, sahne dansıdır.

Diğer taraftan, çiftlerin daha rahat ve sakin hareketlerle, izleyen bir kişinin de sırada hangi hareketlerin geleceğini tam olarak tahmin edemeyeceği, dans pisti üzerinde diğer çiftlerin danslarını da rahatsız etmeyecek şekilde gerçekleştirildiğinde ise bu, salon tangosudur.

Tango dansıyla ilgili fazla bilgisi olmayan birisi bile, bu iki farklı türü gördüğü zaman rahatça ayırt edebilir. Ancak daha derine indiğiniz de daha başka farklarının da olduğunu görürsünüz. Sahne tangosu bilinçli bir planlamanın ürünüdür. Atılacak adımlar ve diğer bütün hamleler izleyen kişileri eğlendirmek için tasarlanmıştır. Salon tangosu ise doğal seleksiyonun bir ürünüdür. Tıpkı, doğada rastgele yayılmış organizmalarda olduğu gibi sosyal tango da yıllar içerisinde çevresinde bulunan ortamın özelliklerine göre gelişmiş ve şekil almıştır. Sosyal tango, milonga çevresi içinde şekillenmiştir ve sosyal tangoyla milongayı birbirinden ayırmak imkânsızdır. Sosyal tango ve milonga birbirinden ayrıldığı zaman her ikisi de anlamını yitirir.

Bütün bunların yanında, her iki tango içerisinde felsefi bir farklılık da söz konusudur. Sosyal tangoda ki amaç, milonga içerisinde ki tango müziğinin altın çağını ortaya çıkarmaktır. Her ne kadar etrafta oturan kişiler için izlemesi zevkli de olsa, onları eğlendirmek bir amaç değildir. Ancak günümüzde öğrenilen tango dansı için de sorun burada başlıyor. Özellikle Buenos Aires dışında bu eğitimi alan kişiler sahne tangosu eğitimini almış oluyorlar. Çünkü hem izlemesi hem de uygulaması göze daha etkileyici geliyor.

Ancak iş hangisinin daha zarif ve sofistike olduğunu seçmeye gelince, sosyal tangonun içerisinde ki mevcut durum içerisinde oluşan durumların çözümü için gereken mühendislik yaklaşımı, onu sahne tangosundan farklı bir konuma çıkartıyor. Tıpkı düz bir hat üzerinde giden bir gemiyi idare etmektense, dalgalar içerisinde boğuşan bir geminin en doğru şekilde yolunu bulmaya çalışması gibi.