TANGONUN SINIRLARI

blog yazısı ekle !

TANGONUN SINIRLARI

Ankara 'da bulunan dans okullarının eğitmenleri, tango dansıyla ilgili oldukça teknik bir konu hakkında bir takım bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorlar.

Tango 2 bölüme ayrılmıştır: Sahne tangosu ve sosyal tango;

Sosyal tango, "milonga geceleri için tango" anlamına gelen "tango milonguero" olarak da adlandırılır.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Sahne tangosu, alternatif tango veya yeni tango olarak adlandırılan şeklidir.

Bu iki tango dansı da birçok yönüyle birbirinden farklıdır. Her ne kadar tango eğitimi içerisinde birlikte gösterilerek öğretilse de, ikisinin birbirinden ayrı şeyler olduğunu bilmek çok önemlidir.

Sosyal tangoyla sahne tangosunu birbirinden farkını net şekilde ayırt edebilmek için şunun bilinmesi gerekir;

Fiziksel olarak daha aktif olunan ve farklı çiftlerin aynı sahne de bile olsa birbirinden uzakta ve bağımsız dans ederek, kendilerini izleyen kişileri eğlendirmek için yapılan dans, sahne dansıdır.

Diğer taraftan, çiftlerin daha rahat ve sakin hareketlerle, izleyen bir kişinin de sırada hangi hareketlerin geleceğini tam olarak tahmin edemeyeceği, dans pisti üzerinde diğer çiftlerin danslarını da rahatsız etmeyecek şekilde gerçekleştirildiğinde ise bu, salon tangosudur.

Tango dansıyla ilgili fazla bilgisi olmayan birisi bile, bu iki farklı türü gördüğü zaman rahatça ayırt edebilir. Ancak daha derine indiğiniz de daha başka farklarının da olduğunu görürsünüz. Sahne tangosu bilinçli bir planlamanın ürünüdür. Atılacak adımlar ve diğer bütün hamleler izleyen kişileri eğlendirmek için tasarlanmıştır. Salon tangosu ise doğal seleksiyonun bir ürünüdür. Tıpkı, doğada rastgele yayılmış organizmalarda olduğu gibi sosyal tango da yıllar içerisinde çevresinde bulunan ortamın özelliklerine göre gelişmiş ve şekil almıştır. Sosyal tango, milonga çevresi içinde şekillenmiştir ve sosyal tangoyla milongayı birbirinden ayırmak imkânsızdır. Sosyal tango ve milonga birbirinden ayrıldığı zaman her ikisi de anlamını yitirir.

Bütün bunların yanında, her iki tango içerisinde felsefi bir farklılık da söz konusudur. Sosyal tangoda ki amaç, milonga içerisinde ki tango müziğinin altın çağını ortaya çıkarmaktır. Her ne kadar etrafta oturan kişiler için izlemesi zevkli de olsa, onları eğlendirmek bir amaç değildir. Ancak günümüzde öğrenilen tango dansı için de sorun burada başlıyor. Özellikle Buenos Aires dışında bu eğitimi alan kişiler sahne tangosu eğitimini almış oluyorlar. Çünkü hem izlemesi hem de uygulaması göze daha etkileyici geliyor.

Ancak iş hangisinin daha zarif ve sofistike olduğunu seçmeye gelince, sosyal tangonun içerisinde ki mevcut durum içerisinde oluşan durumların çözümü için gereken mühendislik yaklaşımı, onu sahne tangosundan farklı bir konuma çıkartıyor. Tıpkı düz bir hat üzerinde giden bir gemiyi idare etmektense, dalgalar içerisinde boğuşan bir geminin en doğru şekilde yolunu bulmaya çalışması gibi.