TANGO YARIŞMALARI

blog yazısı ekle !

TANGO YARIŞMALARI

İnsanoğlunun yeryüzündeki varlığı ile sanat dallarının keşfi başlıyor. Sanatın çıkış noktası hiç şüphesiz ki kendini ifade edebilme çabasına dayanıyor. Bu yüzdendir ki ilk sanat olan resim ve heykel ilkel dönemlerin başlangıç evrelerine dayanıyor. Hemen ardından ise sırası ile müzik, tiyatro ve dans geliyor. Dans içerisinde müziği, tiyatral kabiliyeti ve ritim duygusunu barındırıyor.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Başlı başına bir sanat olmasına rağmen, diğer sanat dallarından ayrılarak bir sentez oluşturan dans meraklıları için tutkuya dönüşürken; sanatın diğer dallarına ilgi duyan pek çok kişi için de bir cazibe noktası, bir estetik bütünlüğü olarak algılanıyor. Dansı çok sayıda kategoriye ayırmamız mümkün ancak aslolan gerçekliği oluşturan doğaçlama kabiliyeti ve ritim duygusu ile hayranlık uyandıran koreografileri bir araya getiren Türkiye Dans Federasyonu, Devlet Konservatuarları, MEB onaylı ve özel olmak üzere çok sayıda dansçı yetiştiren dans kursları ile sanatın devamlılığı sağlanıyor. Dansı aşkla eşleştirmek istediğinizde dünyanın neresinde olursanız olun ilk akla gelen isim tango olacaktır.

Aşağıdaki videoda Dünya Dans Yarışmasının final dansı olarak tango tercih edilmiş. Performansı klasik tango müzikleri yerine çağımız popüler müziğinden seçmeleri dikkat çekici. Koreografi kapanış dansına ait olduğu için basın ve izleyicilerin dikkatini çekmek adına abartılı kostüm ve hareketler seçilmiş.Tutkunun ve aşkın dansı tango tüm dans türleri arasından sıyrılarak, kendi ekolünü oluşturmuş, bir coğrafyanın sınır topraklarında sokaklarda doğaçlama ile meydana gelen müziğine aşkla kulak vermiş ve beden olmuştur. Göçmenlerin bu sıcakkanlı ve inatçı dansı zamanla toplum nezdinde yerini buluyor ve ülkenin geç de olsa kucak açılan sınır vatandaşları adına bir umuda dönüşüyor. Tangonun varlığının kabulü yalnızca bir müzik ve dansın kabulü olmaktan çıkıyor; toplum içerisindeki sınıf ayrımını bir nebze de olsa törpülemeyi başarıyor. Bir başarı öyküsü olarak tangoyu ele almak mümkün olsa da başlangıç evresine hayat veren dansçıları anmak ne yazık ki çok mümkün olamıyor günümüzde. Anonim algısını Arjantin topraklarına taşıyan dansçı ve müzisyenleri ile bugün tango hak ettiği ilgiyi görüyor.

Tango izlemek isteyen dans severler, Uluslararası Dans Yarışmaları (Tango Kategorisi), Dünya Dans Yarışmaları, Dünya Tango Yarışması, Uluslararası Arjantin Tango Yarışması ve dans kurslarının yıl sonlarında aynı bölgedeki dans kursları ile lokal olarak düzenlediği dans yarışmalarında yerini alıyor. Tangonun tutkulu dünyasında yerinizi almak, yarışmaların katılımcı ya da izleyicisi olarak bir parçası olmak istiyorsanız; Ankara Tango Kursları uzman dansçılarından alacağınız dersler ile tangoya doyabilir ve başarılı bir dans sanatçısına dönüşebilirsiniz. İçinizdeki dansçıya daha fazla engel olmayın.