TANGO YARIŞMALARI

blog yazısı ekle !

TANGO YARIŞMALARI

İnsanoğlunun yeryüzündeki varlığı ile sanat dallarının keşfi başlıyor. Sanatın çıkış noktası hiç şüphesiz ki kendini ifade edebilme çabasına dayanıyor. Bu yüzdendir ki ilk sanat olan resim ve heykel ilkel dönemlerin başlangıç evrelerine dayanıyor. Hemen ardından ise sırası ile müzik, tiyatro ve dans geliyor. Dans içerisinde müziği, tiyatral kabiliyeti ve ritim duygusunu barındırıyor.bySANAT - Tango Kursu

GOP


devamını oku...
Adres: Mahat Magandi cad. 26/1 GOP-Ankara

Dans Sanat ve Hobi Atölyesi - Tango Kursu

Kızılay

devamını oku... Adres: Tuna Caddesi No:5/4 Kat:1 Kızılay-Ankara

Armoni Wedding Dans Studio - Tango Kursu

Ümitköy

devamını oku... Adres: Ümit Mahallesi 2510. Cadde No:12 Ümitköy Çankaya-Ankara

Salsa Ankara Dans Akademisi - Tango Kursu

Bahçelievler

Salsa Ankara Dans Akademisi - Bahçelievler Tango Kursu
Türkiye'nin en iyi antrenör ve koreograflarından Şavaş ve Özge Karaoğlan'la tango derslerimize bekleriz.

TANGO

Tango dans olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru BuenosAires ve Montevideo (Uruguay'ın başkenti) dolaylarında başladı. İlk başlarda bu bölgede yapılan danslardan sadece bir tanesiyken, kısa zamanda popüler olarak sahnelerde, sokaklarda yerini aldı. 20. yüzyılın başlarında tango dansçıları ve orkestraları, Buenos Aires ve Montevideo'dan Avrupa'ya giderek bu dansı yaymaya başladı. Avrupa'da ilk tango çılgınlığı Paris'te başladı ve sonrasında Londra, Berlin ve diğer önemli kentler de bu salgına katıldı. 1920'lere doğru gelindiğinde tango, New York ve Finlandiya'da da önem kazandı. Tango buralara geldiğinde daha az beden teması olacak şekilde değişime uğrayarak “salon tangosu"'na dönüştü.

1929'da bütün dünyayı etkileyen büyük ekonomik buhran ve sonrasındaki siyasi krizler sırasında Tango, anavatanı Arjantin'de de büyük bir düşüşe geçti. 1950'li yıllarda Juan Perón hükümetinin tangoyu bir milli değer ve ulusal gurur meselesi haline getirmesiyle tango tekrar altın yıllarını yaşasa da Perón hükümeti sonrasında Arjantin'de yaşanan askeri diktatörlük, halkın sosyal mekanlarda toplanmasını yasaklaması ve sonrasında ortalığı kasıp kavuran “Rock'and'Roll" çılğınlığıyla tekrar unutulmaya yüz tutmuştur. Tango, bu dönemlerde küçük dans klüplerinde yaşamını sürdürüp 1980'lerde dünya çapında canlanarak tekrar hayatadönmüştür.

Arjantin'in sokaklarında ilk çıktığı dönemlerde ayıplanan, hor görülen bir dansmış tango. Büyük şehre alışamamış göçmenler sıkıntılarını, hüzünlerini atarlarmış bu dansla sokaklarda. Daha sonra ise salonlara girmiş tango ve tüm dünyaya yayılmaya başlamış, Buenos Aires'ten yola çıkarak. Tabii ki tutkusu, hüznü, yaşanmışlığı, anlamı, güzelliği, öfkesi, hırçınlığı da artmış giderek ve artmaya devam ediyor. Artık, dünyanın her yerinde “milonga" denilen gecelerde her gün yüzbinlerce, milyonlarca insan tango yapıyor.

devamını oku...
Adres: 3. Cad. No: 38 Bahçelievler-Ankara

Crypto Dans Stüdyosu - Tango Kursu

Bahçelievler

Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler Tango Kursu

TANGO

Tango sosyal bir üründür. Doğduğu toplumla özdeşleşmiş, onun yazgısını paylaşmıştır. Etki alanını müzikten çok ötelere genişletebilmiş ve bir milletin sosyo-kültürel yaşamının açıklaması olmuştur.
Yöresel bir müzik türü olarak ortaya çıkmış ama uluslar arası bir nitelik kazanmıştır. Belki de hakkında en çok kitap yazılan bir müzik ve dans türüdür tango.

TANGONUN DOĞUŞU
Her kentin müziğinde o yöre insanının kimliğini bulabileceğimiz gibi sokaklarında kendiliğinden doğmuş mırıltıların, seslerin, sevinçlerin ve hüzünlerin herhangi bir melodide somutlaştığını görebiliriz. Aynı şekilde tango da Buenos Aires ve Buenos Aires'linin müziğidir.

19.yy'ın sonlarına doğru Buenos Aires bir tür “yalnız insanlar"ca istila edilmişti. Bu insanlar genellikle şehrin bakımsız kenar mahallelerinde, pansiyonlarda, genelevlerde ve karanlık sokaklarda şarap ve “cana" denilen bir tür şeker kamışı rakısı içiyorlar, şarkı söylüyorlar ve dövüşüyorlardı. Bu alt kültürün baş aktörü “compadre" veya “compadrito" adı verilen kabadayı tipi idi.
Compadrito ve bir fahişe olan partneri pervasız, kışkırtıcı ve heyecan verici, garip bir pas de deux dansı yaparlar. Bu dansın müziğinde, habaneradan bir parça, Arjantin'e özgü milongadan bir parça, nihayet Endülüs ve İtalyan folklorundan bir parça mevcuttur. Bu müziğe ilkel anlamda tango diyebiliriz. Tangonun ilk müzisyenlerinin çoğu nota bilmezdi ve kulaktan çalıyorlardı.
Tango bu günlerde, kapalı ve küçük çevrelerin ayıplanan ve hor görülen müziğidir ve daha çok genelev dünyasında rağbet görmektedir.

1911'de bir liman mahallesi olan Boca'nın müzikli kafelerinde artık tango çalınmaya başlamıştı. Ama oralarda dans edilmez, yalnızca üst tabaka insanları bu aşağı mahallelerin müziğini dinlemeye gelirlerdi. Kentin üst kesimlerine sıçrayan tangonun müzisyenleri de artık daha dikkatlidir ve yeni formlarla halkın karşısına çıkmaktadır.yine 20.yy'ın başlarında Belediye ve Polis Bandoları repertuarlarına birkaç tango parçası sıkıştırmıştır.

devamını oku...
Adres: Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler 3. cad 70. sok (eski 27.sok.) 3/A Bahçelievler-Ankara

Karçiçeği Bale ve Dans Okulu - Tango Kursu

Kızılay


devamını oku...
Adres: Mithatpaşa Caddesi 51/4 Kızılay-Ankara

Evrensel Sahne Sanat - Tango Kursu

Kızılay


devamını oku...
Adres: Karanfil sok. 37/9 Kızılay-Ankara

HSM Hobi Sanat Merkezi - Tango Kursu

Kızılay

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı No:61 (Zafer Çarşısı, Mine Mağazası 2 bina yanı) Kızılay-Ankara

Düş Sanat Akademi - Tango Kursu

Batıkent

Kurumumuzda;

DANS:

Bale, Modern Dans, Halk Dansları, Düğün Dansları, Kuzey Kafkas,Halk Dansları,Latin Dansları

SPOR:

Pilates, Zumba, Step Aerobic, Capoeira, Personal Training, Cimnastik, Yoga

MÜZİK:

Piyano, Keman, Gitar, Bağlama , Kaval, Ney, Orf, Crunch

Eğitimleri Verilmektedir...

Düşleyebiliyorsanız; Gerçekleştirebilirsiniz Demektedir.. :)

devamını oku...
Adres: Yeni Batı Mahallesi 2394. Sokak No:6/1 Batı Villaları Batıkent-Ankara

Fame Dans Okulu - Tango Kursu

Ümitköy


devamını oku...
Adres: 2494. Sokak No:17 Osman Ağa Konakları Ümit Mahallesi Ümitköy-Ankara

Emir Kaya Dans Okulu - Tango Kursu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Odabaşı Caddesi Bahar Sitesi Hanımeli Apartmanı 14/1-B Türkkonut Çayyolu-Ankara

Diamond Dans - Tango Kursu

GOP

devamını oku... Adres: Filistin Cad. İzci Sokak No:10 GOP-Çankaya / ANKARA


Başlı başına bir sanat olmasına rağmen, diğer sanat dallarından ayrılarak bir sentez oluşturan dans meraklıları için tutkuya dönüşürken; sanatın diğer dallarına ilgi duyan pek çok kişi için de bir cazibe noktası, bir estetik bütünlüğü olarak algılanıyor. Dansı çok sayıda kategoriye ayırmamız mümkün ancak aslolan gerçekliği oluşturan doğaçlama kabiliyeti ve ritim duygusu ile hayranlık uyandıran koreografileri bir araya getiren Türkiye Dans Federasyonu, Devlet Konservatuarları, MEB onaylı ve özel olmak üzere çok sayıda dansçı yetiştiren dans kursları ile sanatın devamlılığı sağlanıyor. Dansı aşkla eşleştirmek istediğinizde dünyanın neresinde olursanız olun ilk akla gelen isim tango olacaktır.

Aşağıdaki videoda Dünya Dans Yarışmasının final dansı olarak tango tercih edilmiş. Performansı klasik tango müzikleri yerine çağımız popüler müziğinden seçmeleri dikkat çekici. Koreografi kapanış dansına ait olduğu için basın ve izleyicilerin dikkatini çekmek adına abartılı kostüm ve hareketler seçilmiş.Tutkunun ve aşkın dansı tango tüm dans türleri arasından sıyrılarak, kendi ekolünü oluşturmuş, bir coğrafyanın sınır topraklarında sokaklarda doğaçlama ile meydana gelen müziğine aşkla kulak vermiş ve beden olmuştur. Göçmenlerin bu sıcakkanlı ve inatçı dansı zamanla toplum nezdinde yerini buluyor ve ülkenin geç de olsa kucak açılan sınır vatandaşları adına bir umuda dönüşüyor. Tangonun varlığının kabulü yalnızca bir müzik ve dansın kabulü olmaktan çıkıyor; toplum içerisindeki sınıf ayrımını bir nebze de olsa törpülemeyi başarıyor. Bir başarı öyküsü olarak tangoyu ele almak mümkün olsa da başlangıç evresine hayat veren dansçıları anmak ne yazık ki çok mümkün olamıyor günümüzde. Anonim algısını Arjantin topraklarına taşıyan dansçı ve müzisyenleri ile bugün tango hak ettiği ilgiyi görüyor.

Tango izlemek isteyen dans severler, Uluslararası Dans Yarışmaları (Tango Kategorisi), Dünya Dans Yarışmaları, Dünya Tango Yarışması, Uluslararası Arjantin Tango Yarışması ve dans kurslarının yıl sonlarında aynı bölgedeki dans kursları ile lokal olarak düzenlediği dans yarışmalarında yerini alıyor. Tangonun tutkulu dünyasında yerinizi almak, yarışmaların katılımcı ya da izleyicisi olarak bir parçası olmak istiyorsanız; Ankara Tango Kursları uzman dansçılarından alacağınız dersler ile tangoya doyabilir ve başarılı bir dans sanatçısına dönüşebilirsiniz. İçinizdeki dansçıya daha fazla engel olmayın.