TANGO: TANGONUN 11 FARKLI ÇEŞİDİ

blog yazısı ekle !

TANGO: TANGONUN 11 FARKLI ÇEŞİDİ

Her dans dalı kendi içerisinde birçok çeşit barındırır. Bunun nedeni tarihsel süreç içerisinde dans dallarının diğer dans dallarından etkilenmesi ve buna bağlı olarak içerisinde barındırdıkları figür ve temel pozisyonların birbirine paralel olarak farklılık göstermesidir.

Ankara'da Tango Kursu için nerelere gidebilirsiniz
Ankara Tango KursuGünümüzde dans dallarına ilişkin bu türden bir araştırma yapmasak da esasında çoğu dans dalının kendi içerisinde çeşitlenmelere ayrıldığını bilmekteyiz. Buna göre dans dallarına bağlı olarak belli bir çizgiyi takip eden kişiler kendi belirledikleri alan doğrultusunda dans figürlerini fizyolojik olarak oturtturdukları alanlarda dans dalanı tercih ederler.

Günümüzde takip edilen bu süreç bize uzun vadede dans kültürünü ve tarihsel sürecini göstermektedir. Günümüzde çeşitli dans alanlarında faal olarak bulunsalar da aktif olarak bu dans dallarına ilişkin bir şeyler bilmeyen birçok insan bulunmaktadır. Bundan ötürü dans dalına kültüren olarak hakim olmama durumu yoğunluk göstermeye başlamıştır. Bu tür şeylerin geride kalması için insanların içerisinde aktif olarak bulundukları alanlara dair bilgi sahibi olması beklenir. Günümüzde önemli bir dans dalı olan tango da içerisinde birbirinden farklı çeşit barındıran bir yapıya sahiptir.

Ankara gibi büyük şehirlerde bu türden dans dallarına ilişkin çeşitleri değerlendirmek ve bilgi sahibi olmak oldukça kolaydır. Ancak küçük yerleşik yerlerde bu türden bir şeyin takip edilmesi pek de mümkün değildir. Peki, tangonun 11 farklı çeşidi nedir? Önemli bir dans dalı olan tangoya dair bilmediklerinizi ortaya koyuyoruz.

- Arjantin Tango

- Tango Oriental (uruguayo)

- Tango Canyengue

- Tango Liso

- Tango Salon

- Tango Orillero

- Tango Milonguero (Tango Apilado)

- Tango Nuevo (New Tango)

- Show Tango (Fantasia olarak da bilinir)

- Ballroom Tango

- Finnish Tango (Fin Tango)

Diğer dans dalları gibi tangonun günümüzdeki yeri ve önemi oldukça fazladır. Bu yüzden onun tarihsel süreç ve kültürel alanda ne kadar önemli olduğunu bilmekteyiz. Günümüzde bu türden durumların takibi oldukça önemlidir. Tango ve diğer dans grupları bize tarihsel sürecin getirileri çerçevesinde kültürel olanı da göstermeyi bilmiştir.