TANGO KURALLARI

blog yazısı ekle !

TANGO KURALLARI

Ankara 'da bulunan tango okullarının eğitmenleri tango dansı hakkında bilinmesi gereken bazı kuralları ve uygulamaları sizlerle paylaşmak istiyor.

Eğer tango dansına yeni başladıysanız, diğer birçok danstan farklı olduğunu hemen fark etmişsinizdir. Hatta kendine has bir alt kültürü bile oluşturmuştur. Uzun yıllar içerisinde devam eden alışkanlıklar ve tecrübeler sonucunda, bu işin üstatları sayılabilecek kişiler ve organizasyonlar, tango dansının kültürünü koruyabilmesi adına bazı kuralları geliştirmiştir. Böylece yeni başlayan kişiler için bir yol haritası çizmekle kalınmamış aynı zamanda bu özel dansın daha da uzun yıllar formunu kaybetmeden devam etmesi amaçlanmıştır.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Bu kuralların bir kaçı özellikle tango danslarının uzun saatler boyunca devam ettiği milonga geceleri düşünülerek oluşturulmuştur. Katılacağınız milonga gecesinde uymanız gerekecek bazı kuralları biz de sizlerle paylaşıyoruz.

NE GİYİLMELİ

Etkilemek için giyinin. Duyacağınız kaliteli müziklere yakışacak şekilde giyinin. Özellikle hanımlar karşı tarafı rahatsız edebilecek düğümlü elbiseler veya kabarık kıyafetlerden uzak durmalıdır. Erkekler ise tıpkı hanımları dışarıda buluşmaya davet ettiklerindeki gibi giyinmelidir. Sizinle dışarıya gelecek olan hanımın oldukça şık bir gece elbisesini giydiğini düşünün, böyle bir durumda kot ve gömlek ile gitmek uygun olur muydu? Belki bazı Avrupa ülkelerinde kot pantolonlar daha kıymetli kıyafetler gibi algılanabilir ama her nasıl olursa olsun kot pantolon bir tango gecesinde kabul edilemez.

MİLONGA SALONUNA GİRİŞ

Gecenin başladığı ilk anlarda, bazı dans parçaları 15 'er dakikalık kısa tanıtımlarla çalınmaya başlanır. Siz de bu sırada bu parçaları dinleyip yanınızda bulunan hanım ile bakışır ve beğendiğiniz parçalarda sadece birbirinize başınızla hafif bir onay işareti gönderirsiniz.

Ancak tabii ki bazı durumlar da karşı taraftan olumlu bir yanıt da alamayabilirsiniz ama bu kimsenin cesaretini kırmamalı ve anlayışla karşılanmalıdır.

DANS PİSTİ

Tango dansında kadının erkeği tamamen takip ettiği söylenmektedir ancak bu tam olarak doğru değildir, çünkü aslında erkek de kadın da önce müziği takip ederler. Ancak tabii ki bir milonga gecesinde karşılaşabileceğiniz en olumsuz durumlardan biri, bir hanımın sizi dans pistine yönlendirmesidir.

Bunun yanı sıra bir müzikle dans etmeye başladığınız eşiniz ile eğer ikinci parçada da dans etmeyi devam ettirmek isterseniz, bunu iyi düşünmeniz gerekir. Çünkü belki o kişinin milonga gecesine geldiği bir eş olabilir ve onu uzun bir süre bekletmek istemezsiniz.

Ayrıca bu gecelerde bilmenizde fayda olacak bazı tabirleri de öğrenmiş olmanız işinize yarayacaktır. Örneğin eşinizin size teşekkür etmesi, aslında yorulduğunu ve oturmak istediğini belli etmenin bir yoludur. Ayrıca size teşekkür edilmesi durumunda da rica ederim demek, aslında sizin hiç zevk almadığınızı ima etmek anlamına gelebilir.

Görüldüğü gibi kendine ait özel bir dans olan tangonun bilinmeyen daha birçok özelliğini öğrenmek isterseniz siz de Ankara 'da bulunan bir tango okulu ile iletişime geçebilirsiniz.