TANGO KURALLARI

blog yazısı ekle !

TANGO KURALLARI

Ankara 'da bulunan tango okullarının eğitmenleri tango dansı hakkında bilinmesi gereken bazı kuralları ve uygulamaları sizlerle paylaşmak istiyor.

Eğer tango dansına yeni başladıysanız, diğer birçok danstan farklı olduğunu hemen fark etmişsinizdir. Hatta kendine has bir alt kültürü bile oluşturmuştur. Uzun yıllar içerisinde devam eden alışkanlıklar ve tecrübeler sonucunda, bu işin üstatları sayılabilecek kişiler ve organizasyonlar, tango dansının kültürünü koruyabilmesi adına bazı kuralları geliştirmiştir. Böylece yeni başlayan kişiler için bir yol haritası çizmekle kalınmamış aynı zamanda bu özel dansın daha da uzun yıllar formunu kaybetmeden devam etmesi amaçlanmıştır.
Bu kuralların bir kaçı özellikle tango danslarının uzun saatler boyunca devam ettiği milonga geceleri düşünülerek oluşturulmuştur. Katılacağınız milonga gecesinde uymanız gerekecek bazı kuralları biz de sizlerle paylaşıyoruz.

bySANAT - Tango Kursu

GOP


devamını oku...
Adres: Mahat Magandi cad. 26/1 GOP-Ankara

HSM Hobi Sanat Merkezi - Tango Kursu

Kızılay

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı No:61 (Zafer Çarşısı, Mine Mağazası 2 bina yanı) Kızılay-Ankara

Düş Sanat Akademi - Tango Kursu

Batıkent

Kurumumuzda;

DANS:

Bale, Modern Dans, Halk Dansları, Düğün Dansları, Kuzey Kafkas,Halk Dansları,Latin Dansları

SPOR:

Pilates, Zumba, Step Aerobic, Capoeira, Personal Training, Cimnastik, Yoga

MÜZİK:

Piyano, Keman, Gitar, Bağlama , Kaval, Ney, Orf, Crunch

Eğitimleri Verilmektedir...

Düşleyebiliyorsanız; Gerçekleştirebilirsiniz Demektedir.. :)

devamını oku...
Adres: Yeni Batı Mahallesi 2394. Sokak No:6/1 Batı Villaları Batıkent-Ankara

Cemal Gazeloğlu Sanat Akademi - Tango Kursu

Etlik

devamını oku... Adres: Yunus Emre Caddesi 2/14 Kat:3 (aşağı eğlence göbek, Akbank üstü) Aşağıeğlence / Etlik-Ankara

Salsa Ankara Dans Akademisi - Tango Kursu

Bahçelievler

Salsa Ankara Dans Akademisi - Bahçelievler Tango Kursu
Türkiye'nin en iyi antrenör ve koreograflarından Şavaş ve Özge Karaoğlan'la tango derslerimize bekleriz.

TANGO

Tango dans olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru BuenosAires ve Montevideo (Uruguay'ın başkenti) dolaylarında başladı. İlk başlarda bu bölgede yapılan danslardan sadece bir tanesiyken, kısa zamanda popüler olarak sahnelerde, sokaklarda yerini aldı. 20. yüzyılın başlarında tango dansçıları ve orkestraları, Buenos Aires ve Montevideo'dan Avrupa'ya giderek bu dansı yaymaya başladı. Avrupa'da ilk tango çılgınlığı Paris'te başladı ve sonrasında Londra, Berlin ve diğer önemli kentler de bu salgına katıldı. 1920'lere doğru gelindiğinde tango, New York ve Finlandiya'da da önem kazandı. Tango buralara geldiğinde daha az beden teması olacak şekilde değişime uğrayarak “salon tangosu"'na dönüştü.

1929'da bütün dünyayı etkileyen büyük ekonomik buhran ve sonrasındaki siyasi krizler sırasında Tango, anavatanı Arjantin'de de büyük bir düşüşe geçti. 1950'li yıllarda Juan Perón hükümetinin tangoyu bir milli değer ve ulusal gurur meselesi haline getirmesiyle tango tekrar altın yıllarını yaşasa da Perón hükümeti sonrasında Arjantin'de yaşanan askeri diktatörlük, halkın sosyal mekanlarda toplanmasını yasaklaması ve sonrasında ortalığı kasıp kavuran “Rock'and'Roll" çılğınlığıyla tekrar unutulmaya yüz tutmuştur. Tango, bu dönemlerde küçük dans klüplerinde yaşamını sürdürüp 1980'lerde dünya çapında canlanarak tekrar hayatadönmüştür.

Arjantin'in sokaklarında ilk çıktığı dönemlerde ayıplanan, hor görülen bir dansmış tango. Büyük şehre alışamamış göçmenler sıkıntılarını, hüzünlerini atarlarmış bu dansla sokaklarda. Daha sonra ise salonlara girmiş tango ve tüm dünyaya yayılmaya başlamış, Buenos Aires'ten yola çıkarak. Tabii ki tutkusu, hüznü, yaşanmışlığı, anlamı, güzelliği, öfkesi, hırçınlığı da artmış giderek ve artmaya devam ediyor. Artık, dünyanın her yerinde “milonga" denilen gecelerde her gün yüzbinlerce, milyonlarca insan tango yapıyor.

devamını oku...
Adres: 3. Cad. No: 38 Bahçelievler-Ankara

Crypto Dans Stüdyosu - Tango Kursu

Bahçelievler

Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler Tango Kursu

TANGO

Tango sosyal bir üründür. Doğduğu toplumla özdeşleşmiş, onun yazgısını paylaşmıştır. Etki alanını müzikten çok ötelere genişletebilmiş ve bir milletin sosyo-kültürel yaşamının açıklaması olmuştur.
Yöresel bir müzik türü olarak ortaya çıkmış ama uluslar arası bir nitelik kazanmıştır. Belki de hakkında en çok kitap yazılan bir müzik ve dans türüdür tango.

TANGONUN DOĞUŞU
Her kentin müziğinde o yöre insanının kimliğini bulabileceğimiz gibi sokaklarında kendiliğinden doğmuş mırıltıların, seslerin, sevinçlerin ve hüzünlerin herhangi bir melodide somutlaştığını görebiliriz. Aynı şekilde tango da Buenos Aires ve Buenos Aires'linin müziğidir.

19.yy'ın sonlarına doğru Buenos Aires bir tür “yalnız insanlar"ca istila edilmişti. Bu insanlar genellikle şehrin bakımsız kenar mahallelerinde, pansiyonlarda, genelevlerde ve karanlık sokaklarda şarap ve “cana" denilen bir tür şeker kamışı rakısı içiyorlar, şarkı söylüyorlar ve dövüşüyorlardı. Bu alt kültürün baş aktörü “compadre" veya “compadrito" adı verilen kabadayı tipi idi.
Compadrito ve bir fahişe olan partneri pervasız, kışkırtıcı ve heyecan verici, garip bir pas de deux dansı yaparlar. Bu dansın müziğinde, habaneradan bir parça, Arjantin'e özgü milongadan bir parça, nihayet Endülüs ve İtalyan folklorundan bir parça mevcuttur. Bu müziğe ilkel anlamda tango diyebiliriz. Tangonun ilk müzisyenlerinin çoğu nota bilmezdi ve kulaktan çalıyorlardı.
Tango bu günlerde, kapalı ve küçük çevrelerin ayıplanan ve hor görülen müziğidir ve daha çok genelev dünyasında rağbet görmektedir.

1911'de bir liman mahallesi olan Boca'nın müzikli kafelerinde artık tango çalınmaya başlamıştı. Ama oralarda dans edilmez, yalnızca üst tabaka insanları bu aşağı mahallelerin müziğini dinlemeye gelirlerdi. Kentin üst kesimlerine sıçrayan tangonun müzisyenleri de artık daha dikkatlidir ve yeni formlarla halkın karşısına çıkmaktadır.yine 20.yy'ın başlarında Belediye ve Polis Bandoları repertuarlarına birkaç tango parçası sıkıştırmıştır.

devamını oku...
Adres: Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler 3. cad 70. sok (eski 27.sok.) 3/A Bahçelievler-Ankara

Dans Sanat ve Hobi Atölyesi - Tango Kursu

Kızılay

devamını oku... Adres: Tuna Caddesi No:5/4 Kat:1 Kızılay-Ankara

Karçiçeği Bale ve Dans Okulu - Tango Kursu

Kızılay


devamını oku...
Adres: Mithatpaşa Caddesi 51/4 Kızılay-Ankara

Evrensel Sahne Sanat - Tango Kursu

Kızılay


devamını oku...
Adres: Karanfil sok. 37/9 Kızılay-Ankara

Emir Kaya Dans Okulu - Tango Kursu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Odabaşı Caddesi Bahar Sitesi Hanımeli Apartmanı 14/1-B Türkkonut Çayyolu-Ankara

Fame Dans Okulu - Tango Kursu

Ümitköy


devamını oku...
Adres: 2494. Sokak No:17 Osman Ağa Konakları Ümit Mahallesi Ümitköy-Ankara

Armoni Wedding Dans Studio - Tango Kursu

Ümitköy

devamını oku... Adres: Ümit Mahallesi 2510. Cadde No:12 Ümitköy Çankaya-Ankara

Diamond Dans - Tango Kursu

GOP

devamını oku... Adres: Filistin Cad. İzci Sokak No:10 GOP-Çankaya / ANKARA


NE GİYİLMELİ

Etkilemek için giyinin. Duyacağınız kaliteli müziklere yakışacak şekilde giyinin. Özellikle hanımlar karşı tarafı rahatsız edebilecek düğümlü elbiseler veya kabarık kıyafetlerden uzak durmalıdır. Erkekler ise tıpkı hanımları dışarıda buluşmaya davet ettiklerindeki gibi giyinmelidir. Sizinle dışarıya gelecek olan hanımın oldukça şık bir gece elbisesini giydiğini düşünün, böyle bir durumda kot ve gömlek ile gitmek uygun olur muydu? Belki bazı Avrupa ülkelerinde kot pantolonlar daha kıymetli kıyafetler gibi algılanabilir ama her nasıl olursa olsun kot pantolon bir tango gecesinde kabul edilemez.

MİLONGA SALONUNA GİRİŞ

Gecenin başladığı ilk anlarda, bazı dans parçaları 15 'er dakikalık kısa tanıtımlarla çalınmaya başlanır. Siz de bu sırada bu parçaları dinleyip yanınızda bulunan hanım ile bakışır ve beğendiğiniz parçalarda sadece birbirinize başınızla hafif bir onay işareti gönderirsiniz.

Ancak tabii ki bazı durumlar da karşı taraftan olumlu bir yanıt da alamayabilirsiniz ama bu kimsenin cesaretini kırmamalı ve anlayışla karşılanmalıdır.

DANS PİSTİ

Tango dansında kadının erkeği tamamen takip ettiği söylenmektedir ancak bu tam olarak doğru değildir, çünkü aslında erkek de kadın da önce müziği takip ederler. Ancak tabii ki bir milonga gecesinde karşılaşabileceğiniz en olumsuz durumlardan biri, bir hanımın sizi dans pistine yönlendirmesidir.

Bunun yanı sıra bir müzikle dans etmeye başladığınız eşiniz ile eğer ikinci parçada da dans etmeyi devam ettirmek isterseniz, bunu iyi düşünmeniz gerekir. Çünkü belki o kişinin milonga gecesine geldiği bir eş olabilir ve onu uzun bir süre bekletmek istemezsiniz.

Ayrıca bu gecelerde bilmenizde fayda olacak bazı tabirleri de öğrenmiş olmanız işinize yarayacaktır. Örneğin eşinizin size teşekkür etmesi, aslında yorulduğunu ve oturmak istediğini belli etmenin bir yoludur. Ayrıca size teşekkür edilmesi durumunda da rica ederim demek, aslında sizin hiç zevk almadığınızı ima etmek anlamına gelebilir.

Görüldüğü gibi kendine ait özel bir dans olan tangonun bilinmeyen daha birçok özelliğini öğrenmek isterseniz siz de Ankara 'da bulunan bir tango okulu ile iletişime geçebilirsiniz.