TANGO KİTAPLARI

blog yazısı ekle !

TANGO KİTAPLARI

Müzik ve dansın muhteşem tutkusu ile görsel şölen yaşatan tango, meraklıları için eğitim amaçlı kitaplarla da karşımıza çıkıyor. Tango tarihi ve türlerini içeren kitaplar olduğu gibi ana teması tango olmayan ancak hikayesini tango desteği ile anlatan edebi eserler de mevcut. Her iki türü de tango severleri mutlu etmeye yetiyor. Hikayenin en değerli parçası olan dansın tango halini ya da başlangıç evresinden bugüne kadar olan tangonun gelişimini takip edebileceğiniz eserleri sizin için derledik.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Tango Kitapları:

La Cumparsita - A. Burak Sunar'ın kaleme aldığı kitap; kadın ve erkek ilişkisindeki tutku kavramını tango ile betimliyor. İsmini de bir tango parçasından alan kitap büyük ilgi görüyor.

Tango Şarkıcısı - Tomas Eloy Martinez'in eseri bir tango şarkıcısına aşık olan gencin yaşadığı serüveni konu ediyor.

Milonga Kadınları - Nilüfer Narlı'nın romanı milonga kadar asi ruhlu kadınların aşkını anlatıyor.

Yıllar Boyunca Tango - Fehmi Akgün'ün romanında Buenos Aires sokakları ve yaşamındaki tango izlerini taşıyor.

Tango - Remi Hess Buenos Aires'in tango ile harmanlanmış kültürünü akademik perspektiften inceliyor.

Takipçi - Şule Göl'ün romanı ismini tangoda partnerlerden birinin danstaki pozisyonundan alıyor. Tangoya ekipsel bir bakış açısı katan roman ilgiyle okunuyor.

Tango - Marta E. Savigliano'nın kaleminden çıkan kitap; tangonun sanatsal, fiziksel ve sosyolojik açılımını içeriyor.

Gölgedeki Gezgin - Federico Andahazi anlatımı ile tango üstadlarından Juan Molina biyografisini inceleme şansı veriyor.

Tango Geceleri - Orhan Duru'nun eseri, içerisinde tango esintileri bulunan denemelerden oluşuyor. Kimi zaman gerçek esintiler kimi zaman metaforlarla süsleniyor.

Haydi Dansa - Şenay Gökyıldız'nın dans eğitimi amaçlı derlediği kitapta çeşitli dansların tarihinden, adımlarına ve hatta figürlerine kadar pek çok bilgi yer alıyor. Partnerli dansların lideri olarak nitelendirilen tangoya dair de anlatımlara yer veriliyor.

Bahsettiğimiz kaynaklara ek olarak dilerseniz; Tango İstanbul - Esmahan Aykol ve Tango Büyüsü - Nezih Karabiber'in kitaplarını da keyifle okuyabilirsiniz.

İzlemesi, dinlemesi ve okuması keyifli olsa da hiçbir şey bir tango gösterisi sahnelemek kadar keyif vermeyecektir. Tango'nun tutkusuna kapılmak isteyenleri Ankara Tango Kursları tango gecelerine davetli. Partnerli ya da partnersiz kurs kaydınızı yaptırarak tango gecelerinin yıldızı olabilirsiniz.