TANGO DURUŞU

blog yazısı ekle !

TANGO DURUŞU

Ankara' da ki Tango kurslarında, size öğretilen en önemli şeylerden bir tanesi de, dans ederken vücudunuzun doğru bir duruşta olmasıdır. Duruşunuzun yanlış olması dengenizin bozulmasına ve hareketleri doğru ve akıcı bir şekilde yapmanıza engel olur ve eğer siz de dansınızda özellikle zarafete ve stile önem veriyorsanız, duruşunuzu düzeltmelisiniz. Böylelikle iyi bir duruş, iyi adımları da beraberinde getirecektir.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Tango sırasında kötü bir duruşunuzun olması aynı zamanda sizi yoracaktır. Eğer hafta da 5 veya 10 saat Tango yaptığınızı düşünürseniz, Tango hareketlerini yanlış bir pozisyonda gerçekleştirmeniz sizi oldukça yıpratacaktır. Bunu önlemek için, kendinizi dans pistinde asılı duran bir ipli kukla gibi düşünebilir veya salonda ki en uzun boylu kişi olduğunuzu varsayabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi Tango etkinliklerinde genelde pist üzerinde onlarca kişi olur. Bu yüzden bazı zamanlarda dansçılar birbirlerine oldukça yakın dans etmek zorunda kalırlar ve bazen birbirlerine çarpabilir, dengelerini bozabilirler, aynı zamanda eğer dans ettiğiniz kişi de kendi dengesini kaybederse, size zor anlar yaşatabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için kendi içinizden uygulayabileceğiniz en pratik yöntem, dans sırasında sürekli dik durmayı ve rahat olmayı kendinize telkin etmenizdir. Duruşunuzun tam olarak doğru olmasını sağlayıp bu doğru pozisyona alışana kadar kendinize bu yöntemi tekrarlamanızda fayda olacaktır.

Dik bir pozisyonda dans etmeniz, aynı zamanda önden bakıldığında da simetrik görünmenizi sağlayacaktır. Bunu doğru yapıp yapmadığınızı da kontrol etmeniz en iyi yolu, ayna karşısında çalışmanız olacaktır. Katıldığınız Tango kurslarının sınıflarında bulunan aynalar bu iş için en uygun olanlarıdır. Böyle bir ayna karşısına geçtiğinizde dikkat etmeniz gereken, dik durduğunuz zaman omuzlarınızın aynı hizada durması, başınızın, sırtınızın ve kalçanızın da düz bir hat üzerinde hizalanmış olmasıdır. Topuklarınızı birbirine yakın tutarak, ayak uçlarınızı hafifçe dışarıya doğru açmanız da dengenizi korumanızı sağlar.

Bütün bu anlatılanlar da ki amaç, kendi ağırlık merkezinize uygun olarak doğru bir duruşu sergilemeniz, böylelikle yanlış duruştan dolayı oluşabilecek gereksiz hareketleri önleyerek, kaslarınızın olması gerektiğinden daha fazla çalışmasını engellemek ve hareketleri doğru olarak yapabilmenizi sağlamaktır.