TANGO DERSLERİ: TANGO NOKTALARI

blog yazısı ekle !

TANGO DERSLERİ: TANGO NOKTALARI

Ankara'da bulunan tango okullarının eğitmenleri, bazı başka dansları yaparken parmak uçlarında yükselmenin veya dizlerinizi kırmanın doğal karşılanabileceğini ancak tango dansı içerisinde buna yer olmadığını önemle vurguluyorlar. Gerçekten de bakıldığında bu dans, üstatları tarafından da tam bir "zemin dansı" olarak tanımlanmıştır. Bu ifadeyle de aslında yapılacak tüm hareketlerde ayakların yere tam ve doğru olarak basılması gerektiği, bacakların düz ve kalçanızın sabit durmasının önemli olduğu anlatılmaya çalışılmıştır. Ancak elbette dans sırasında sürekli hareket halinde olmamız ağırlık merkezimizi sürekli dengede tutmamızı zorlaştırabiliyor, zaten önemli olan da bu değişikliklere karşı duruşumuzu bozmadan devam edebilmemiz oluyor.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango

Aşağıda ki diyagram ise, tango dansı sırasında ağırlık merkezimizin sürekli değişmesine rağmen odaklanabileceğimiz noktaları gösteriyor.

İşte bu üç nokta aslında sadece tango sırasında bedenimizi hareket ettirirken değil, düz bir şekilde duruyorken de odaklanmamız gereken noktalar. Ayrıca dans sırasında elde edilmek istenen şey, ağırlık merkezinin bu üç nokta üzerinde gidip gelmesi.

Diyagramda görünen öndeki iki nokta aslında dansı yönlendiren erkeklerin dansı ilerletebilme kabiliyetlerini, kadınların ise takip edebilmelerini destekliyor. Çünkü bu noktalar, biz ayakta duruyorken bile karşı tarafla iletişimimizi etkiliyor. Bu noktalar mesajların alındığı ve verildiği yerler. Bu noktalar üzerinde ağırlık merkezinizi ayarladığınız sürece, sadece kendi bedeninizi değil, eşinizin bedenini de taşıyabiliyorsunuz. Dolayısıyla bu iki nokta üzerinde durabilmeyi başarabilmeniz tango dansı sırasında rahatlayıp, kendinizi en üst düzeyde kontrol edebilmenizi sağlıyor.

Diyagramın aşağısında ki "sıfır noktası" ise ayrı bir öneme sahip çünkü ileriye doğru attığınız her adımdan sonra diğer ayağınız bu konumu yeniden sağlamak üzere, ayak bilekleriniz ve topuklarınız ile aynı hizaya getirilmelidir. Böylece bunu her gerçekleştirdiğiniz de ağırlık merkezinizi yeniden organize etmiş ve bir sonraki hamleyi yönlendirmeye hazır olmuş olacaksınız.

Ankara dans okulları olarak paylaştığımız bu bilgilere göre, bu üç noktanın öneminin kavranması oldukça önemlidir. Çünkü bu doğru duruş pozisyonu tam olarak öğrenilmeden, tango dansını gerektiği gibi akıcı ve etkileyici bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmayacaktır.

Elbette bu tür konular oldukça karışık ve kapsamlı öğretileri olan bilgiler içerir, fakat tango danslarına karşı ilgisi olan herkesin kavrayabileceği ve mevcut aldığı eğitimler veya katıldığı kurslar varsa, buralarda da uygulayabileceği bilgilerdir. Ancak eğer siz de kendinizi bu konuda geliştirmek istediğinize karar verdiyseniz Ankara 'da bulunan bir tango dansı kursunun eğitmeni ile iletişime geçebilirsiniz.