TANGO DERSLERİ: KADININ SOL KOLU

blog yazısı ekle !

TANGO DERSLERİ: KADININ SOL KOLU

Ankara 'da bulunan tango kursu eğitmenleri, tango sırasında kadının sağ eliniz erkeğin istediği şekilde hareket ettiğini, ancak kadının sol kolunun nasıl duracağını kendisinin karar verdiğini belirtiyorlar. Tabii ki bu seçimi yaparken erkeğin de boyu ve duruş pozisyonu da bu karara etkili oluyor. Ancak genel ve sıradan bir duruş pozisyonu olarak, kadının sol kolunun erkeğin sağ omuzunda durması tercih ediliyor.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Günümüzde moda olan bir şekliyle de kadın sol kolunu erkeğin iki omzunu da tamamen kapsayacak şekilde kavrayabiliyor hatta neredeyse erkeğin sol omzunun üzerine kadar uzanabiliyor. Tabii ki böyle bir duruşu gerçekleştirebilmek için erkek ve kadının hemen hemen aynı boylarda olması gerekiyor. Eğer arada bir boy farkı varsa ve kadın daha kısa kalıyorsa, o zaman da kolunu erkeğin sağ omuzu üzerinde tutmayı tercih edebiliyor.

Kadının erkeğin iki omzunu da kavradığı bir pozisyon, doğal olarak dans boyunca oldukça yakın bir duruşu teşvik ediyor. Belki bu pozisyonun günümüzde yaygınlaşmasının sebebi de bununla ilgili olabilir. Özellikle eski zamanlarda gidilen tango gecelerinde çoğu kişi aileleri ve çocukları ile birlikte bu etkinlikleri izleyebiliyorlardı. Bu yüzden, dans eden çiftlerin birbirine bu kadar yakın durması hoş karşılanmıyor olabiliyordu. Günümüzdeyse artık daha özel olarak düzenlenen ve sadece eşlerin katılımının gerçekleştiği gecelerde düzenleniyor. Böylece çiftler daha yakın bir dans duruşu ile dans etmekten de ayrı bir keyif almış oluyorlar.

Bazı görüşlere göre ise, kadının kolunu bu kadar uzatmasının, erkeğin dansını olumsuz yönde etkilediği ve genel itibariyle kadının sol kolunun erkeğin üzerinde rahat bir şekilde tutulmasının gerekliliği savunuluyor.

Burada yeniden belirtilmesi gereken konu şu, eğer erkekle kadının boyları birbirine yakın seviyelerde ise, yakın bir duruş ile dans etmek nispeten daha kolay olacaktır. Ancak eğer kadın erkeğin iki omuzunu da kavrayacak şekilde sol kolunu uzatmakta zorlanıyorsa, bundan vazgeçmelidir. Aksi takdirde kolunu yetiştirmek için kendini sürekli parmak uçlarında yükselmiş halde bulabilir ve hem kendisinin hem de dansın dengesini bozmuş olur.

Genel itibariyle tango dansında önemli olan kadının rahat ve esnek bir pozisyonda durabilmesidir. Elbette bazı zamanlarda içinden geldiği gibi hareket ederek farklı pozisyonları tercih edebilir ancak dansın dengesini korumak adına yukarıda bahsedilen konulara dikkat edilmesi gerekecektir.