TANGO DERSLERİ: ERKEĞİN SOL ELİ

blog yazısı ekle !

TANGO DERSLERİ: ERKEĞİN SOL ELİ

Ankara 'da bulunan tango eğitmenlerine göre tango sırasında bir erkeğin sol elinin duruşu oldukça önemsiz bir şey gibi düşünülse de aslında çok önemli. Çünkü erkeğin dans ederken elini yerleştirebileceği yer için karar vermesi gereken 3 farklı soru var; Elini ne kadar yüksekte tutmalı? Vücudundan ne kadar uzakta tutmalı? Bileğini nasıl konumlandırmalı?Eğer erkeğin boyu kadından biraz da kısa veya eşit sayılabilecek düzeydeyse, yüksek bir el tutuşu kadın için kolaylık olacaktır. Ancak tabii ki kadından çok daha uzun boylu olan bir erkeğin elini yüksekte tutması mantıklı olmayacaktır.

Tercih edilebilecek başka bir tutuş türü elinizi vücudunuzdan dışarıya doğru uzatmaktır. Bu tutuş türü de göze oldukça şık gelecektir ancak tabii ki doğru mesafeyi dans süresince korumanız gerekir. Bunun yanı sıra birçok kadının rahat ettiğini söylediği duruşlardan birisi de kolunuzu orta seviyede kaldırıp, vücudunuzdan fazla uzaklaştırmadığınız duruşlardır.

Aynı zamanda elinizin duruşunu oldukça yakından ilgilendiren bir diğer konuda bileğinizin pozisyonudur. Burada da tercih edilebilen 3 farklı şekil vardır. Birincisi bileğin tamamen düz ve sabit durduğu pozisyon, ikincisi içeriye doğru bükülmüş hali ve üçüncüsü de bileğinizin iç kısmının dışarıya doğru baktığı pozisyondur. Günümüzde de yeni bir akım olarak en fazla kullanılmaya çalışılan duruş, bileğin iyice bükülerek neredeyse tamamen yere bakacak şekilde durduğu pozisyondur.

Karçiçeği Bale ve Dans Okulu - Tango Kursu

Kızılay


devamını oku...
Adres: Mithatpaşa Caddesi 51/4 Kızılay-Ankara

HSM Hobi Sanat Merkezi - Tango Kursu

Kızılay

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı No:61 (Zafer Çarşısı, Mine Mağazası 2 bina yanı) Kızılay-Ankara

Cemal Gazeloğlu Sanat Akademi - Tango Kursu

Etlik

devamını oku... Adres: Yunus Emre Caddesi 2/14 Kat:3 (aşağı eğlence göbek, Akbank üstü) Aşağıeğlence / Etlik-Ankara

Crypto Dans Stüdyosu - Tango Kursu

Bahçelievler

Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler Tango Kursu

TANGO

Tango sosyal bir üründür. Doğduğu toplumla özdeşleşmiş, onun yazgısını paylaşmıştır. Etki alanını müzikten çok ötelere genişletebilmiş ve bir milletin sosyo-kültürel yaşamının açıklaması olmuştur.
Yöresel bir müzik türü olarak ortaya çıkmış ama uluslar arası bir nitelik kazanmıştır. Belki de hakkında en çok kitap yazılan bir müzik ve dans türüdür tango.

TANGONUN DOĞUŞU
Her kentin müziğinde o yöre insanının kimliğini bulabileceğimiz gibi sokaklarında kendiliğinden doğmuş mırıltıların, seslerin, sevinçlerin ve hüzünlerin herhangi bir melodide somutlaştığını görebiliriz. Aynı şekilde tango da Buenos Aires ve Buenos Aires'linin müziğidir.

19.yy'ın sonlarına doğru Buenos Aires bir tür “yalnız insanlar"ca istila edilmişti. Bu insanlar genellikle şehrin bakımsız kenar mahallelerinde, pansiyonlarda, genelevlerde ve karanlık sokaklarda şarap ve “cana" denilen bir tür şeker kamışı rakısı içiyorlar, şarkı söylüyorlar ve dövüşüyorlardı. Bu alt kültürün baş aktörü “compadre" veya “compadrito" adı verilen kabadayı tipi idi.
Compadrito ve bir fahişe olan partneri pervasız, kışkırtıcı ve heyecan verici, garip bir pas de deux dansı yaparlar. Bu dansın müziğinde, habaneradan bir parça, Arjantin'e özgü milongadan bir parça, nihayet Endülüs ve İtalyan folklorundan bir parça mevcuttur. Bu müziğe ilkel anlamda tango diyebiliriz. Tangonun ilk müzisyenlerinin çoğu nota bilmezdi ve kulaktan çalıyorlardı.
Tango bu günlerde, kapalı ve küçük çevrelerin ayıplanan ve hor görülen müziğidir ve daha çok genelev dünyasında rağbet görmektedir.

1911'de bir liman mahallesi olan Boca'nın müzikli kafelerinde artık tango çalınmaya başlamıştı. Ama oralarda dans edilmez, yalnızca üst tabaka insanları bu aşağı mahallelerin müziğini dinlemeye gelirlerdi. Kentin üst kesimlerine sıçrayan tangonun müzisyenleri de artık daha dikkatlidir ve yeni formlarla halkın karşısına çıkmaktadır.yine 20.yy'ın başlarında Belediye ve Polis Bandoları repertuarlarına birkaç tango parçası sıkıştırmıştır.

devamını oku...
Adres: Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler 3. cad 70. sok (eski 27.sok.) 3/A Bahçelievler-Ankara

Emir Kaya Dans Okulu - Tango Kursu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Odabaşı Caddesi Bahar Sitesi Hanımeli Apartmanı 14/1-B Türkkonut Çayyolu-Ankara

Armoni Wedding Dans Studio - Tango Kursu

Ümitköy

devamını oku... Adres: Ümit Mahallesi 2510. Cadde No:12 Ümitköy Çankaya-Ankara

Salsa Ankara Dans Akademisi - Tango Kursu

Bahçelievler

Salsa Ankara Dans Akademisi - Bahçelievler Tango Kursu
Türkiye'nin en iyi antrenör ve koreograflarından Şavaş ve Özge Karaoğlan'la tango derslerimize bekleriz.

TANGO

Tango dans olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru BuenosAires ve Montevideo (Uruguay'ın başkenti) dolaylarında başladı. İlk başlarda bu bölgede yapılan danslardan sadece bir tanesiyken, kısa zamanda popüler olarak sahnelerde, sokaklarda yerini aldı. 20. yüzyılın başlarında tango dansçıları ve orkestraları, Buenos Aires ve Montevideo'dan Avrupa'ya giderek bu dansı yaymaya başladı. Avrupa'da ilk tango çılgınlığı Paris'te başladı ve sonrasında Londra, Berlin ve diğer önemli kentler de bu salgına katıldı. 1920'lere doğru gelindiğinde tango, New York ve Finlandiya'da da önem kazandı. Tango buralara geldiğinde daha az beden teması olacak şekilde değişime uğrayarak “salon tangosu"'na dönüştü.

1929'da bütün dünyayı etkileyen büyük ekonomik buhran ve sonrasındaki siyasi krizler sırasında Tango, anavatanı Arjantin'de de büyük bir düşüşe geçti. 1950'li yıllarda Juan Perón hükümetinin tangoyu bir milli değer ve ulusal gurur meselesi haline getirmesiyle tango tekrar altın yıllarını yaşasa da Perón hükümeti sonrasında Arjantin'de yaşanan askeri diktatörlük, halkın sosyal mekanlarda toplanmasını yasaklaması ve sonrasında ortalığı kasıp kavuran “Rock'and'Roll" çılğınlığıyla tekrar unutulmaya yüz tutmuştur. Tango, bu dönemlerde küçük dans klüplerinde yaşamını sürdürüp 1980'lerde dünya çapında canlanarak tekrar hayatadönmüştür.

Arjantin'in sokaklarında ilk çıktığı dönemlerde ayıplanan, hor görülen bir dansmış tango. Büyük şehre alışamamış göçmenler sıkıntılarını, hüzünlerini atarlarmış bu dansla sokaklarda. Daha sonra ise salonlara girmiş tango ve tüm dünyaya yayılmaya başlamış, Buenos Aires'ten yola çıkarak. Tabii ki tutkusu, hüznü, yaşanmışlığı, anlamı, güzelliği, öfkesi, hırçınlığı da artmış giderek ve artmaya devam ediyor. Artık, dünyanın her yerinde “milonga" denilen gecelerde her gün yüzbinlerce, milyonlarca insan tango yapıyor.

devamını oku...
Adres: 3. Cad. No: 38 Bahçelievler-Ankara

Düş Sanat Akademi - Tango Kursu

Batıkent

Kurumumuzda;

DANS:

Bale, Modern Dans, Halk Dansları, Düğün Dansları, Kuzey Kafkas,Halk Dansları,Latin Dansları

SPOR:

Pilates, Zumba, Step Aerobic, Capoeira, Personal Training, Cimnastik, Yoga

MÜZİK:

Piyano, Keman, Gitar, Bağlama , Kaval, Ney, Orf, Crunch

Eğitimleri Verilmektedir...

Düşleyebiliyorsanız; Gerçekleştirebilirsiniz Demektedir.. :)

devamını oku...
Adres: Yeni Batı Mahallesi 2394. Sokak No:6/1 Batı Villaları Batıkent-Ankara

bySANAT - Tango Kursu

GOP


devamını oku...
Adres: Mahat Magandi cad. 26/1 GOP-Ankara

Fame Dans Okulu - Tango Kursu

Ümitköy


devamını oku...
Adres: 2494. Sokak No:17 Osman Ağa Konakları Ümit Mahallesi Ümitköy-Ankara

Evrensel Sahne Sanat - Tango Kursu

Kızılay


devamını oku...
Adres: Karanfil sok. 37/9 Kızılay-Ankara

Dans Sanat ve Hobi Atölyesi - Tango Kursu

Kızılay

devamını oku... Adres: Tuna Caddesi No:5/4 Kat:1 Kızılay-Ankara

Diamond Dans - Tango Kursu

GOP

devamını oku... Adres: Filistin Cad. İzci Sokak No:10 GOP-Çankaya / ANKARA


Bahsedildiği gibi bu şekilde bir duruş günümüzde oldukça popüler ve birçok erkek tarafından tercih ediliyor, izleyenler içinde estetik bir görüntü oluşturuyor. Ancak şunun bilinmesi gerekir ki bütün bir gece boyunca eşinizin bileği bükülmüş bir şekilde dans etmesi onu pek de rahat ettirmeyecektir. O yüzden belki bir sadece kaç dans için bu figürü kullanmak kâfi gelecektir.

Aynı şekilde erkek içinde bütün bir gece bu şekilde dans etmeye çalışmak onu yoracaktır. Özellikle kalabalık etkinliklerde, kolunuzu fazla uzatamıyorsanız, bileğinizi bükük bir vaziyette kolunuzu gövdenize çok yakın tutmak kaslarınızda ki gerilimi daha da artıracaktır. Eğer eşinizle birlikte dans pistinin merkezinde kalmak istiyorsanız bu hareketi her zaman uygulamaya çalışmamak akıllıca olacaktır.

Tango dansıyla ilgili birçok konuda olduğu gibi basit görünen şeyler bir anda karmaşık hale gelebilir. İlk başlarda sol kolunuzu belli bir mesafede açarak dans etmeye başladıysanız zamanla omuzunuzda ki baskının da arttığını hatta ağrımaya başladığını hissetmeye başlarsınız. Aynı zamanda kontrolünüzü kaybetmeye başladıysanız omuzlarınızın hizasında bozulacak ve simetrik olmayan bir görüntü ortaya çıkacaktır.

En nihayetinde böyle etkinliklerde kendinizi saklayamazsınız, bulunduğunuz salondaki herkes birbirini çok dikkatli takip eder. Bu yüzden sizin kolunuzu açarak, bileğinizi fazlaca bükerek dans ettiğinizi gören birisi, ister istemez onun da omzunu ve bileğini çekiştireceğinizi düşünerek sizinle dans etmekten çekinebilir. Dolayısıyla tango dansında önemli olanın sizin aldığınız keyif kadar, aynı duyguyu karşı tarafından yaşaması olduğunu unutmayın.