TANGO DERSLERİ: ERKEĞİN SOL ELİ

blog yazısı ekle !

TANGO DERSLERİ: ERKEĞİN SOL ELİ

Ankara 'da bulunan tango eğitmenlerine göre tango sırasında bir erkeğin sol elinin duruşu oldukça önemsiz bir şey gibi düşünülse de aslında çok önemli. Çünkü erkeğin dans ederken elini yerleştirebileceği yer için karar vermesi gereken 3 farklı soru var; Elini ne kadar yüksekte tutmalı? Vücudundan ne kadar uzakta tutmalı? Bileğini nasıl konumlandırmalı?

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango

Eğer erkeğin boyu kadından biraz da kısa veya eşit sayılabilecek düzeydeyse, yüksek bir el tutuşu kadın için kolaylık olacaktır. Ancak tabii ki kadından çok daha uzun boylu olan bir erkeğin elini yüksekte tutması mantıklı olmayacaktır.

Tercih edilebilecek başka bir tutuş türü elinizi vücudunuzdan dışarıya doğru uzatmaktır. Bu tutuş türü de göze oldukça şık gelecektir ancak tabii ki doğru mesafeyi dans süresince korumanız gerekir. Bunun yanı sıra birçok kadının rahat ettiğini söylediği duruşlardan birisi de kolunuzu orta seviyede kaldırıp, vücudunuzdan fazla uzaklaştırmadığınız duruşlardır.

Aynı zamanda elinizin duruşunu oldukça yakından ilgilendiren bir diğer konuda bileğinizin pozisyonudur. Burada da tercih edilebilen 3 farklı şekil vardır. Birincisi bileğin tamamen düz ve sabit durduğu pozisyon, ikincisi içeriye doğru bükülmüş hali ve üçüncüsü de bileğinizin iç kısmının dışarıya doğru baktığı pozisyondur. Günümüzde de yeni bir akım olarak en fazla kullanılmaya çalışılan duruş, bileğin iyice bükülerek neredeyse tamamen yere bakacak şekilde durduğu pozisyondur.

Bahsedildiği gibi bu şekilde bir duruş günümüzde oldukça popüler ve birçok erkek tarafından tercih ediliyor, izleyenler içinde estetik bir görüntü oluşturuyor. Ancak şunun bilinmesi gerekir ki bütün bir gece boyunca eşinizin bileği bükülmüş bir şekilde dans etmesi onu pek de rahat ettirmeyecektir. O yüzden belki bir sadece kaç dans için bu figürü kullanmak kâfi gelecektir.

Aynı şekilde erkek içinde bütün bir gece bu şekilde dans etmeye çalışmak onu yoracaktır. Özellikle kalabalık etkinliklerde, kolunuzu fazla uzatamıyorsanız, bileğinizi bükük bir vaziyette kolunuzu gövdenize çok yakın tutmak kaslarınızda ki gerilimi daha da artıracaktır. Eğer eşinizle birlikte dans pistinin merkezinde kalmak istiyorsanız bu hareketi her zaman uygulamaya çalışmamak akıllıca olacaktır.

Tango dansıyla ilgili birçok konuda olduğu gibi basit görünen şeyler bir anda karmaşık hale gelebilir. İlk başlarda sol kolunuzu belli bir mesafede açarak dans etmeye başladıysanız zamanla omuzunuzda ki baskının da arttığını hatta ağrımaya başladığını hissetmeye başlarsınız. Aynı zamanda kontrolünüzü kaybetmeye başladıysanız omuzlarınızın hizasında bozulacak ve simetrik olmayan bir görüntü ortaya çıkacaktır.

En nihayetinde böyle etkinliklerde kendinizi saklayamazsınız, bulunduğunuz salondaki herkes birbirini çok dikkatli takip eder. Bu yüzden sizin kolunuzu açarak, bileğinizi fazlaca bükerek dans ettiğinizi gören birisi, ister istemez onun da omzunu ve bileğini çekiştireceğinizi düşünerek sizinle dans etmekten çekinebilir. Dolayısıyla tango dansında önemli olanın sizin aldığınız keyif kadar, aynı duyguyu karşı tarafından yaşaması olduğunu unutmayın.