TANGO - ARJANTİN VE URUGUAY'DAN GELEN RİTİM

blog yazısı ekle !

TANGO - ARJANTİN VE URUGUAY'DAN GELEN RİTİM

Arjantin denilince akla hemen Tango gelir.

Tango dansı 19. yüzyılda Buenos Aires'te ki göçmenler tarafından ortaya çıkarılmış bir yerel dans müziğidir. Kökleri ise Küba'ya, İspanyollara ve Afrika'ya kadar uzanır.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


TANGONUN ÇALGILARI

Orijinalinde, Tango dansının orkestrasında flütler, gitarlar ve kemanlar hâkimdir. 19. yüzyıl sonlarında ise org adı verilen ve taşınabilir piyano olarak da kabul edilen çalgı da Tango orkestrasının içerisine dâhil olmuştur. Ayrıca ilerleyen zamanda akordeon da bu gruba eklenerek, günümüzde ki hali ile bize tanıdık gelen bir Tango orkestrası ortaya çıkmıştır.

Zaman içerisinde ise sesli çalgılar panoya dönüşmüş ve kontrbaslar da eklenmiştir. Ancak elbette Tangoyu sadece melodik bir müzikten ibaret olduğunu da düşünmek yanlış olur. Çünkü bu tutku dolu dans, kendine ait müzikleri içerisinde özel şarkı sözlerini de barındırmaktadır.

Günümüzde ise Tango kendi evrimini tamamlamış ve banliyölerden çıkarak tüm Dünya'ya yayılıp, en görkemli dans pistlerinde ve balo salonlarında yerini almıştır.

Avrupa'da gelişen Neo-Tango dansları ise elektronik müzikle geleneksel çalgıları bir araya getirmeyi başarmıştır. Hatta çok meşhur olan Tango gruplarını da bizlere armağan etmiştir.

Tangonun başlı başına kendine ait bir zenginliği ve ağırlığı vardır. Eğer tam olarak bu yazımızı da ne demek istediğimizi daha iyi anlamak isterseniz, bir Julio Iglesias parçasını dinlemeyi deneyebilirsiniz.