SALON STİLİ TANGO

blog yazısı ekle !

SALON STİLİ TANGO

Tango, Arjantin'de göçmenler tarafından imza atılan bir müzik olarak ortaya çıkıyor. Göçmen mahallerinde yankılanan müzik doğaçlama algısı ile kendi dansını doğuruyor. Müziğin sıcak ritmi dansına da yansıyor ve teması yoğun koreografiler açığa çıkıyor. Ardından müzik ve dans aynı isimle anılmaya başlıyor. Tango kelimesi latin dili ailesinden geliyor ve dokunmak fiilinden türüyor.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Dışlanmış göçmen halkın aşkı dokunarak anlattığı bu dans zamanla doğaçlama algısından doğan, farklılaşan türleri ile açığa çıkıyor. 19. yüzyılda varlığı kabul gören ve zamanla dünyaya yayılan tango müziği ve dansı zamanla başkalaşım sürecinden geçiyor. Orijinali Arjantin tango olarak kabul edilen dansın günümüzde farklı stillerle de anıldığını görüyoruz. Tango türleri (tango stilleri) müzikleri ve koreografileri ile net bir şekilde birbirlerinden ayrılıyor.

Tango Stilleri Nelerdir?

Tango, yüzyıllar geçse de üretimini sürdürmeye ve gelişimeye devam ediyor. Farklı yorumları, figürleri ve müzikleri ile yeni stillerini açığa çıkaran tango, her bir tarzı için ayrı ayrı büyüsünü koruyor. Tango stillerinin yerel isimleri olduğu gibi dünya dans arenasında kabul gören evrensel isimleri de bulunuyor. Uluslararası anlamda kabul edilmiş tango stilleri ve isimleri; Arjantin Tango, Oriental Tango, Canyengue Tango, Milonguero Tango (Milonga), Nuevo Tango, Liso Tango, Salon Tango, Orillero Tango, Fantasia - Show Tango, Düğün Dansı Tango, Finnish Tango.

Salon Stili Tango Nedir?

Salonlarda ya da sahnelerde yapılan tangodur. Salon stilinin diğer tangolardan ayrışan özelliği açık tutuşta yapılan danstır. Arjantin tango gibi yakın temas içermeyen ancak tangonun tüm hareketlerini barındıran, açık tutuş ile tamamlanan performansların kategorisidir. Siz de tangonun farklı stilleri ile tanışmak, aşkınızı sözle değil de tango ile anlatmak istiyorsanız Ankara Tango Kursları ile buluşmanızın vakti gelmiş demektir. Uzman eğitmen ve koreograf kadrosu ile tangonun geniş dünyası ile tanışabilir; beden dilinizi aşk ve tutkunun dansı ile geliştirebilirsiniz. Tango dersleri ile aşkı yeniden keşfedebilir, tangonun doğaçlama fırsatı veren tekniğinden yararlanabilir, dans geceleri ve festivallerde sanatınızı kitlelerle buluşturabilirsiniz.