ORİLLERO STİLİ TANGO

blog yazısı ekle !

ORİLLERO STİLİ TANGO

19. yüzyıl Arjantin göçmenlerinin, suçlularının, hayat kadınlarının ve sokaklarının dansı tango. 1800'lerde Buenos Aires'in gelir düzeyi düşük sokaklarında yapılan dans, uzun bir süre ülkenin seçkin kesimi tarafından görmezden gelindi. Öylesine estetik figürler içeriyordu ki bir yerden sonra inkar, görmezden gelme ve aşağı görme çabaları sonlandı. Ülkenin ekonomik düzeyi gelişmiş bireyleri tarafından da sevilen, beğenilen ve öğrenilmeye çalışılan dansı günümüzde Arjantin sokaklarının turizm elçisi niteliğinde. Sokakları sahneye, sahneleri benzersiz mekanlara dönüştüren tango zamanla gelişim ve değişimini tamamladı.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango

Ana teması aşk olan, buna bağlı olarak da öfke, kıskançlık, tutku gibi yoğun duyguları da barındıran dans doğaçlama yetisi ile bugünkü hallerine büründü. Dansçısının hayal gücüne kendisini teslim eden tango, yorumcularının yaklaşım ve farklıklarına göre stillere ayrıldı. Bugün de pek çok dans kursu tango dersleri için farklı stillerin tekniklerini paylaşıyor. Başkalaşım evresini tamamlayarak kendi içinde kategorilere ayrılan tango böylece daha geniş kitlelere hitap edebiliyor.

Tango Stilleri (Tango Tarzları) Nelerdir?

Tango, asırlar geçmiş olmasına rağmen 1800'lü yıllardaki güncelliği ve tazeliğini koruyarak günümüze kadar geliyor. Bugün tangonun aslı ya da bir başka deyişle ilk halinden bahsetmemiz gerekse şüphesiz ki doğum yeri olan ülkenin ismi ile anılan Arjantin Tango üzerinde duracağız; ancak tango Arjantin stili ile sınırlı değil. Doğaçlamalar ışığında doğan tangonun farklı stilleri farklı isimler ile anılıyor. Müzikleri, koreografileri ve isimleri ile ayrışan tango stilleri: Arjantin Tango, Oriental Tango, Canyengue Tango, Milonguero Tango (Milonga), Nuevo Tango, Liso Tango, Salon Tango, Orillero Tango, Fantasia - Show Tango, Düğün Dansı Tango, Finnish Tango.

Orillero Stili Tango Nedir Nasıl Yapılır?

Orillero stili tango dar alanlar ya da küçük sahnelerde neşeli adımlar ile gerçekleştiriliyor. Stil Arjantin'in dar sokaklarında yapılması sebebi ile çoğunlukla kısa adımları, uzun adımlar kullanılması halinde ise minimal bir alanın kullanımı ve kendi ekseninde dönüşler gibi özellikler taşıyor. Orillero stilinde hem açık tutuşlar hem de kapalı tutuşlar bulunur. Bu nedenle partnerler koreografide birbirlerine yakın ya da uzak olurlar. Orillero ve tüm diğer tango stillerini öğrenmek için Ankara Tango Kursu kaydınızı hemen yaptırın.