NUEVO STİLİ TANGO (YENİ TANGO)

blog yazısı ekle !

NUEVO STİLİ TANGO (YENİ TANGO)

1800'lü yılların az gelişmiş ülkesi Arjantin, komşu ülkelerinden gerek kendi vatandaşları gerekse vatandaş olmak isteyenler tarafından göç alıyordu. Arjantin'e göç ile ulaşan Uruguay, Küba ve İspanyol kökenli, kimisi de Arjantinli olan göçmenler için mahalleler, sokaklar bulunuyordu. Sokakları, mahalleleri göçmenlerle dolu olan şehrin zengin kesimi ile varoşları arasında ciddi bir vizyon farkı bulunuyordu. Göçmen mahallelerinin insanları kötü şartlar sebebi ile pek çok suça karışıyor ve yerli halk tarafından bir kez daha dışlanıyordu. Göçmenlerin, dışlanmış ve hor görülmüşlükten, başarısızlık psikolojisinden doğan bir başarı hikayeleri elbette olacaktı.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Sokaklar latin kökenli halka tango müziğini yaptırdı öncelikle. Tango işsizlikten sıkılan kesimin sokakta oturduğu anlarda eğlence amaçlı bulduğu bir ritim haline gelmişti. Çoğunlukla yaylılar ya da akordeon ağırlıklı alt yapısı olan müzik kısa zamanda kendi içinde devinimini tamamladı. Tangonun müziği ve sözleri hiç şüphesiz ki aşkı anlatıyordu ve anlatmaya devam edecekti. Aşkın sesine kulak veren göçmenler müziğin pek çok ülkeden gelen sentez kültürü ile adımları ve figürlerine hayat verir olmuştu.

Bir süre sonra tango yalnızca müzik olmaktan çıkmış, artık bir dans türü haline de gelmişti. Dansın müziği, müziğin yarattığı dansın da bir kitlesi vardı artık. Aşka hayır deme gücünü kendinde bulamayan soylu kesim tangoyu estetik bulmuş, izlemeye başlamıştı. Böylece kenar mahalleden sıyrılan tango her kesimden bir parça alıyor, izleyicisine tutku ve aşkı vaad ediyordu. Aşkın ateşi Arjantin'i aştı ve dünyaya yayıldı.

Tango tüm ihtişamı ile müzik ve dans severlerin ilgi odağıydı artık. Toplum içindeki sosyal sınıfları yok eden, insanları birbirine yakınlaştıran bu dans zamanla değişim göstermeye başladı. Her değişimini kabul eden ancak özünden ödün vermeyen türü ile de devam eden dans, her stili için farklı kategoriler yaratmayı başardı. Kaynağı doğaçlama olan ana besini de aşk olan bir dansın kötü olması beklenemezdi. Günümüzde Arjantin sınırlarını çoktan aşan dansın eğitimleri ülkemizde uzun zamandır veriliyor.

Nuevo Stili Tango (Yeni Tango) Nedir, Nasıl Yapılır?

Elektronik müziğin tangoya dahil olması ile türemiş çoğunlukla çok hareketli, modern dans yaklaşımları taşıyan tango stilidir. Esnek ve geniş adım hareketleri ile dikkat çeken tango türüdür. Uluslararası dans festivalleri, tango geceleri ve yarışmalarda Ankara Tango Kursu öğrencilerinin başarılı performansları yer alıyor. Siz de tango ile sosyal hayatınızdaki başarıyı artırmak ve mutlu bir ilişkinin temelini atmak için Ankara Tango Kursları ile görüşebilir bir an önce kaydınızı yaptırabilirsiniz.