MİLONGA NEDİR?

blog yazısı ekle !

MİLONGA NEDİR?

Ankara 'da buluna Tango okullarının eğitmenleri Milonga sözcüğünün 3 anlamı olduğunu ve ne anlama geldiğini sizlerle paylaşmak istiyorlar.

İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki, milonga, Tango dansının yapıldığı ve herkesin bir araya geldiği etkinliklere denir. Daha da basit olarak ifade etmek gerekirse, Tango dans partilerine milonga adı verilir. Milonga gecelerinde dans eden kişilere ise Milongueros olarak adlandırılır. Eğer bir grup insan hep beraber bir araya gelerek, bir Tango dansına gidiyorlarsa, onlar bir Milongaya gitmiş oluyorlar.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango

İkinci olarak, Tangonun belirgin bir tarzını ifade eder. Her ne kadar Tangonun temel unsurlarını içerisinde barındırıyor olsa da, Milonga daha hızlı bir tempoda icra edilir ve daha az karmaşıktır. Bu haliyle Milonga tarzı, daha çok müziğin ritmine dikkat edilerek gerçekleştirilir. Dans edenler bedenleri gayet rahat bir vaziyette tutarlar ve duraklamalar yapılmaz.

Bu tarz içerisinde de 2 farklı stil vardır. Bir tanesi Milonga Lisa, diğeri Milonga Traspie' dir. Milonga Lisa yani basit Milonga stilinde eşler müziğin ritmi her bir kez vurduğunda bir adımlarını atarlar. Milonga Trapie de ise dansçılar ağırlıklarını bir ayaktan diğer ayağa aktarırlar ve bunu müziğin ritminin iki katı hızda gerçekleştirirler.

Son olarak bir üçüncü anlamı ise temsil ettiği müzik tarzından gelir. Milonga Tango tarzı müzik daha hızlı ritimlere sahip olması ile öne çıkar ve dansçıların da buna uyum sağlayabilmesi için daha hızlı hareket etmelerini gerektirir.