MİLONGA MI MİLANGO MU?

blog yazısı ekle !

MİLONGA MI MİLANGO MU?

Milonga mı demeliyim milango mu? Birçok kişi tarafından milonga mı milango mu sorusu yöneltiliyor. Aradığınız kavram bir müzik ve dans türü ise odaklanmanız gereken kelime milonga olmalı.

Milonga nedir? Hangi müzik ve dans ailesinde yer alır?

Milonga asırlar süren yolculuğuna Arjantin ve komşu Uruguay etnik kökenleri ile başlıyor. Ardından zamanla önce milonga müziği hemen ardından ise dansı ile dünya turu sürüyor. Pek çok ülkeye kendini tanıtan dans tango stilleri arasında yerini alıyor. Tango ailesinin en hareketli ve neşelisi olarak da nitelendirilen dans kendi ekolünü oluşturuyor ve çok sayıda hayran kazanıyor. Tango müziklerine nazaran ritmi yüksek, tango ezgilerindeki notalar arası esleri barındırmayan aksine sabit ritim ya da yükselen ritim ile kurgulanan müzik, dansı olan milongaya hayat veriyor.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Günümüzde tangonun en dikkat çeken stilleri arasında yerini alan milonga için birbirinden güzel performansları sizin için derledik. Milonga müziği ile değişik bir şeyler izlettireceğini anlatıyor başladığı saniyede. Müziğin ritmi seyircilerinin alkışla ritim tutabileceği kadar dinamik bir alt yapıya sahip.

Paylaştığımız performanslarda müziğin yapısı 2/4 vurgusunda. Ritimi takip ederken yaylılar ve akordeonun baskınlığı, kimi zaman da solo olması milonganın diğer müzik türlerinden ayrıştığı, ancak tango ile ortak paydada buluştuğu bir diğer nokta.

Aşağıdaki videoda farklı bir koreografi ile Milonga performansı yer alıyor. Dansçıların beden dili estetiği dikkat çekiyor. Standart milongalara göre bir ölçü ritmi aşağıda olan bu performansı takip etmek ve uygulamak daha kolay denebilir.Tıpkı Arjantin Tango geceleri olduğu gibi Milonga için de özel geceler düzenleniyor. Ankara Tango Kursları aracılığı ile öğreneceğiniz Milonga stilinin birbirinden güzel koreografilerini Milonga gecelerinde sergileyebilir. Tango ve Milonga geceleri ile isminiz anılabilir, Arjantin'den dünyaya yayılan müzik ve dansın yıldızı olabilirsiniz. Partnerli dansların en hareketlisi milonga tüm tango tutkunlarına neşeli stili ile partnerli eğlenceli bir dansı vaad ediyor.