KIZILAY ARJANTİN TANGO KURSU

blog yazısı ekle !

KIZILAY ARJANTİN TANGO KURSU

Dans, vücut estetiğini artıran, müziği hissettiren, duyguların figürlerle anlatımı. Kimi zaman belirli kurallar çerçevesinde sergilenen, kimi zaman ise tamamen özgün hareketleri barındıran bu sanat dalı kendi içinde farklı isimler ve kurallar ile anılıyor. Doğduğunuz toprakların müziği ile sınır çizgisinin diğer tarafı birbirine yakın olmasına rağmen sanat alanında fazlasıyla farklılaşabiliyor. Öyle ki aynı ülke içindeki bölgelerde dahi vurgusu, ritmi ve algısı değişebiliyor müziğin, müziğin evrimi dansın başkalaşımı ile sürüyor. Bulunduğunuz yörenin dansı ve müziğine aşina olmak normal iken uzak diyarların kültürü ile de yoğurabiliyorsunuz bedeninizi.

Kızılay'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Kızılay Tango


Hiç gitmediğiniz bir ülkenin müziğinde kendinizi bulabilir ve keşfetmek adına adım atabilirsiniz. Bu duruma uluslararası literatürde kültür alışverişi deniyor. Arjantin dolaylarında kalıbına sığmayan ve neredeyse tüm kıtalarda adından bahsettiren, kültürünü dansı ile benimseten bir şehir Buenos Aires. Girilmeye korkulan, göçmen halkı şehir merkezinden uzaklaştırılmak için bir arada yaşam mücadelesi verdiği, kimi zaman çeşitli suçlara karıştığı sokaklarda doğuyor tango. Öncelikle yaylılar ve akordeon eşliğinde bir müzik olarak ortaya çıkıyor.

Ünlü tango bestecisi Carlos Gardel'in muhteşem eseri Por Una Cabeza eşliğinde bir tango performansı izliyoruz.Kelime anlamı dokunmak olan bu müziği, yakın temas içeren bir dans ile besliyor Arjantin'in göçmenleri. Uzunca bir süre de görünmezlermiş gibi davranılıyor kendilerine, müziklerine ve danslarına. Bir süre sonra dansın ve müziğin cazibesini görmemek, duymamak imkansızlaşıyor. Arjantin'in tüm sokakları, küçük kenar mahallelerdeki dansçılarla dolup taşıyor. Bir an ülkenin yerel dansına dönüşüyor tango...

Ve Arjantin turizmini besliyor, sokaklarında dans edilen bir ülkeyi görmek isteyen turistler tangoya aşık oluyor. Gittiği yerlerde anlatır, öğrenmeye çalışır oluyorlar ki; bir süre sonra da kültür alışverişi tamamlanmış oluyor. Tango, dünyanın bildiği bir dans haline geliyor. Geçilen her sınır toprağının ardından yeni bir yorum geliyor tangoya, bu başkalaşım yeni stillerin habercisi oluyor. Ardından uzunca bir süre reddedilen bu dans doğduğu topraklarda daha bir kıymetleniyor ve aslının bozulmaması için orijinal haline Arjantin Tango ismi veriliyor.

Böylesine savaşçı, inatçı ve tutkulu bir dans tango. Tutkunun ve aşkın dansı olarak da adlandırılan tango için festivaller, yarışmalar ve geceler düzenleniyor. Kurslar, özel dersler ile düğün dansı, sokak dansı, aşkı anlatmanın bir yolu olarak hayat buluyor defalarca. Aşkı anlatmanın daha estetik, daha tutkulu bir yolu var mıdır bilinmez ama aşkın dansı sizi partnerinizle yakınlaştırmaya davet ediyor.

Kızılay Arjantin Tango Kursu kaydınızı yaptırarak hayatınıza müzik, dans, tutku ve aşkı dahil edebilirsiniz.