EN POPÜLER 8 TANGO STİLİ

blog yazısı ekle !

EN POPÜLER 8 TANGO STİLİ

Eğer Tango dansı ile yeni tanıştıysanız içerisinde ne kadar fazla sayıda farklı tarzın olduğunu görerek şaşırabilirsiniz. Hepsi de eşlik eden müziklerin temposuna ve temel ayak hareketlerine göre farklılık gösterir.

Ankara 'da bulunan Tango okullarının eğitmenleri de hem bu konuda bazı bilgileri hem de en popüler 8 Tango stilini sizlerle paylaşmak istiyor.Genel itibariyle 2 kategoriye ayrılan Tango dansı, kapalı sarılma ve açık sarılma olarak adlandırılır.

Aşağıda ki listede bu iki tür içerisinde ki en popüler 8 farklı Tango stilini içerir.

1. TANGO SALON

Bu tarz genellikle dik bir duruş ile sergilenir ve kapalı veya açık sarılma ile yapılabilir. Bu dansın en belirgin özelliği, eşlerin kendi eksenleri üzerinde mümkün olduğunca sabit durması ve kalçaların hareketi ile yakın ve uzak sarılma figürlerini esnek bir şekilde gerçekleştirerek yapılır.

2. TANGO MİLONGUERO


Bu çeşit Tango sıklıkla kapalı bir sarılma ile yapılır ve hafifçe yatık bir duruş sergilenir. Eşler, dönüşler de bile mümkün olduğunca üst bedenleri birbirine değecek bir şekilde dans eder.

Emir Kaya Dans Okulu - Tango Kursu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Odabaşı Caddesi Bahar Sitesi Hanımeli Apartmanı 14/1-B Türkkonut Çayyolu-Ankara

Armoni Wedding Dans Studio - Tango Kursu

Ümitköy

devamını oku... Adres: Ümit Mahallesi 2510. Cadde No:12 Ümitköy Çankaya-Ankara

Crypto Dans Stüdyosu - Tango Kursu

Bahçelievler

Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler Tango Kursu

TANGO

Tango sosyal bir üründür. Doğduğu toplumla özdeşleşmiş, onun yazgısını paylaşmıştır. Etki alanını müzikten çok ötelere genişletebilmiş ve bir milletin sosyo-kültürel yaşamının açıklaması olmuştur.
Yöresel bir müzik türü olarak ortaya çıkmış ama uluslar arası bir nitelik kazanmıştır. Belki de hakkında en çok kitap yazılan bir müzik ve dans türüdür tango.

TANGONUN DOĞUŞU
Her kentin müziğinde o yöre insanının kimliğini bulabileceğimiz gibi sokaklarında kendiliğinden doğmuş mırıltıların, seslerin, sevinçlerin ve hüzünlerin herhangi bir melodide somutlaştığını görebiliriz. Aynı şekilde tango da Buenos Aires ve Buenos Aires'linin müziğidir.

19.yy'ın sonlarına doğru Buenos Aires bir tür “yalnız insanlar"ca istila edilmişti. Bu insanlar genellikle şehrin bakımsız kenar mahallelerinde, pansiyonlarda, genelevlerde ve karanlık sokaklarda şarap ve “cana" denilen bir tür şeker kamışı rakısı içiyorlar, şarkı söylüyorlar ve dövüşüyorlardı. Bu alt kültürün baş aktörü “compadre" veya “compadrito" adı verilen kabadayı tipi idi.
Compadrito ve bir fahişe olan partneri pervasız, kışkırtıcı ve heyecan verici, garip bir pas de deux dansı yaparlar. Bu dansın müziğinde, habaneradan bir parça, Arjantin'e özgü milongadan bir parça, nihayet Endülüs ve İtalyan folklorundan bir parça mevcuttur. Bu müziğe ilkel anlamda tango diyebiliriz. Tangonun ilk müzisyenlerinin çoğu nota bilmezdi ve kulaktan çalıyorlardı.
Tango bu günlerde, kapalı ve küçük çevrelerin ayıplanan ve hor görülen müziğidir ve daha çok genelev dünyasında rağbet görmektedir.

1911'de bir liman mahallesi olan Boca'nın müzikli kafelerinde artık tango çalınmaya başlamıştı. Ama oralarda dans edilmez, yalnızca üst tabaka insanları bu aşağı mahallelerin müziğini dinlemeye gelirlerdi. Kentin üst kesimlerine sıçrayan tangonun müzisyenleri de artık daha dikkatlidir ve yeni formlarla halkın karşısına çıkmaktadır.yine 20.yy'ın başlarında Belediye ve Polis Bandoları repertuarlarına birkaç tango parçası sıkıştırmıştır.

devamını oku...
Adres: Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler 3. cad 70. sok (eski 27.sok.) 3/A Bahçelievler-Ankara

HSM Hobi Sanat Merkezi - Tango Kursu

Kızılay

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı No:61 (Zafer Çarşısı, Mine Mağazası 2 bina yanı) Kızılay-Ankara

Karçiçeği Bale ve Dans Okulu - Tango Kursu

Kızılay


devamını oku...
Adres: Mithatpaşa Caddesi 51/4 Kızılay-Ankara

Cemal Gazeloğlu Sanat Akademi - Tango Kursu

Etlik

devamını oku... Adres: Yunus Emre Caddesi 2/14 Kat:3 (aşağı eğlence göbek, Akbank üstü) Aşağıeğlence / Etlik-Ankara

Düş Sanat Akademi - Tango Kursu

Batıkent

Kurumumuzda;

DANS:

Bale, Modern Dans, Halk Dansları, Düğün Dansları, Kuzey Kafkas,Halk Dansları,Latin Dansları

SPOR:

Pilates, Zumba, Step Aerobic, Capoeira, Personal Training, Cimnastik, Yoga

MÜZİK:

Piyano, Keman, Gitar, Bağlama , Kaval, Ney, Orf, Crunch

Eğitimleri Verilmektedir...

Düşleyebiliyorsanız; Gerçekleştirebilirsiniz Demektedir.. :)

devamını oku...
Adres: Yeni Batı Mahallesi 2394. Sokak No:6/1 Batı Villaları Batıkent-Ankara

Salsa Ankara Dans Akademisi - Tango Kursu

Bahçelievler

Salsa Ankara Dans Akademisi - Bahçelievler Tango Kursu
Türkiye'nin en iyi antrenör ve koreograflarından Şavaş ve Özge Karaoğlan'la tango derslerimize bekleriz.

TANGO

Tango dans olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru BuenosAires ve Montevideo (Uruguay'ın başkenti) dolaylarında başladı. İlk başlarda bu bölgede yapılan danslardan sadece bir tanesiyken, kısa zamanda popüler olarak sahnelerde, sokaklarda yerini aldı. 20. yüzyılın başlarında tango dansçıları ve orkestraları, Buenos Aires ve Montevideo'dan Avrupa'ya giderek bu dansı yaymaya başladı. Avrupa'da ilk tango çılgınlığı Paris'te başladı ve sonrasında Londra, Berlin ve diğer önemli kentler de bu salgına katıldı. 1920'lere doğru gelindiğinde tango, New York ve Finlandiya'da da önem kazandı. Tango buralara geldiğinde daha az beden teması olacak şekilde değişime uğrayarak “salon tangosu"'na dönüştü.

1929'da bütün dünyayı etkileyen büyük ekonomik buhran ve sonrasındaki siyasi krizler sırasında Tango, anavatanı Arjantin'de de büyük bir düşüşe geçti. 1950'li yıllarda Juan Perón hükümetinin tangoyu bir milli değer ve ulusal gurur meselesi haline getirmesiyle tango tekrar altın yıllarını yaşasa da Perón hükümeti sonrasında Arjantin'de yaşanan askeri diktatörlük, halkın sosyal mekanlarda toplanmasını yasaklaması ve sonrasında ortalığı kasıp kavuran “Rock'and'Roll" çılğınlığıyla tekrar unutulmaya yüz tutmuştur. Tango, bu dönemlerde küçük dans klüplerinde yaşamını sürdürüp 1980'lerde dünya çapında canlanarak tekrar hayatadönmüştür.

Arjantin'in sokaklarında ilk çıktığı dönemlerde ayıplanan, hor görülen bir dansmış tango. Büyük şehre alışamamış göçmenler sıkıntılarını, hüzünlerini atarlarmış bu dansla sokaklarda. Daha sonra ise salonlara girmiş tango ve tüm dünyaya yayılmaya başlamış, Buenos Aires'ten yola çıkarak. Tabii ki tutkusu, hüznü, yaşanmışlığı, anlamı, güzelliği, öfkesi, hırçınlığı da artmış giderek ve artmaya devam ediyor. Artık, dünyanın her yerinde “milonga" denilen gecelerde her gün yüzbinlerce, milyonlarca insan tango yapıyor.

devamını oku...
Adres: 3. Cad. No: 38 Bahçelievler-Ankara

Fame Dans Okulu - Tango Kursu

Ümitköy


devamını oku...
Adres: 2494. Sokak No:17 Osman Ağa Konakları Ümit Mahallesi Ümitköy-Ankara

bySANAT - Tango Kursu

GOP


devamını oku...
Adres: Mahat Magandi cad. 26/1 GOP-Ankara

Evrensel Sahne Sanat - Tango Kursu

Kızılay


devamını oku...
Adres: Karanfil sok. 37/9 Kızılay-Ankara

Dans Sanat ve Hobi Atölyesi - Tango Kursu

Kızılay

devamını oku... Adres: Tuna Caddesi No:5/4 Kat:1 Kızılay-Ankara

Diamond Dans - Tango Kursu

GOP

devamını oku... Adres: Filistin Cad. İzci Sokak No:10 GOP-Çankaya / ANKARA


3. KULÜP TANGO

Salon ve Milonguero stillerinin bir karışımı olan kulüp dansında kapalı bir sarılma sergilenir ve eşler sadece dönüşlerde birbirinden ayrılır. Tüm bu hareketler sırasında da dik bir duruş sergilenir.

4. TANGO ORILLERO

Orillero kelimesi, şehrin eteklerinden uzakta yapılan Tango dansını ifade eder. Hem kapalı hem de açık sarılma ile gerçekleştirilebilir ve en kolay Tango çeşitlerinden birisidir.

5. TANGO CANYENGUE

Bu stil 1920 ve 1930 'lu yıllardan beri gelen Tangonun en eski tarzlarından birisidir. Bu stilde eşler yakın bir sarılma gerçekleştirir ve dizlerini hafifçe kırarak daha küçük adımlar atabilmelerini kolaylaştırır. Bu küçük adımları dengelemek için de daha abartılı beden hareketleri yapılır.

6. TANGO NUEVO

Bu stil, Tango dansının temel hareketlerinin uzun yıllar boyunca incelenmesi ile gelişti ve böylece mevcut hareketlerin üzerine yeni adımlar eklenebildi. Tango Nuevo, açık ve mesafeli bir sarılma ve dik bir duruşla sergilenir ayrıca her dansçı kendi ekseni üzerinde durmaya özen gösterir. Aynı zamanda bu tarz, hem eski hem yeni Tango müzikleri ile gerçekleştirilebileceği gibi, diğer pek çok farklı müzik türü ile de uyum sağlar.

7. FANTAZYA

Fantazya, daha çok şov amacıyla kullanılan bir stildir. Özellikle sahne etkinliklerinde, birden fazla Tango stilinin bir araya getirildiği bu dans sergilenebilir. Bu dans içerisinde oldukça abartılı hareketler ve normalde klasik Tango içerisinde de pek rastlanılmayan bazı ayak hareketlerini de içerir. Bu fazladan gelen hareketler de daha çok balenin etkisinden kaynaklanmaktadır.

8. TANGO BALO

Balo salonları için Arjantin de gelişmiş olan bu tarz, oldukça kolay ve özellikle yeni başlayanların rahatlıkla tercih edebilecekleri bir danstır. Özellikle içerisinde temel Tango hareketlerini içermesi yönüyle de hareketlerin ezberlenmesi açısından oldukça faydalı olmaktadır.