EN POPÜLER 8 TANGO STİLİ

blog yazısı ekle !

EN POPÜLER 8 TANGO STİLİ

Eğer Tango dansı ile yeni tanıştıysanız içerisinde ne kadar fazla sayıda farklı tarzın olduğunu görerek şaşırabilirsiniz. Hepsi de eşlik eden müziklerin temposuna ve temel ayak hareketlerine göre farklılık gösterir.

Ankara 'da bulunan Tango okullarının eğitmenleri de hem bu konuda bazı bilgileri hem de en popüler 8 Tango stilini sizlerle paylaşmak istiyor.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango

Genel itibariyle 2 kategoriye ayrılan Tango dansı, kapalı sarılma ve açık sarılma olarak adlandırılır.

Aşağıda ki listede bu iki tür içerisinde ki en popüler 8 farklı Tango stilini içerir.

1. TANGO SALON

Bu tarz genellikle dik bir duruş ile sergilenir ve kapalı veya açık sarılma ile yapılabilir. Bu dansın en belirgin özelliği, eşlerin kendi eksenleri üzerinde mümkün olduğunca sabit durması ve kalçaların hareketi ile yakın ve uzak sarılma figürlerini esnek bir şekilde gerçekleştirerek yapılır.

2. TANGO MİLONGUERO


Bu çeşit Tango sıklıkla kapalı bir sarılma ile yapılır ve hafifçe yatık bir duruş sergilenir. Eşler, dönüşler de bile mümkün olduğunca üst bedenleri birbirine değecek bir şekilde dans eder.

3. KULÜP TANGO

Salon ve Milonguero stillerinin bir karışımı olan kulüp dansında kapalı bir sarılma sergilenir ve eşler sadece dönüşlerde birbirinden ayrılır. Tüm bu hareketler sırasında da dik bir duruş sergilenir.

4. TANGO ORILLERO

Orillero kelimesi, şehrin eteklerinden uzakta yapılan Tango dansını ifade eder. Hem kapalı hem de açık sarılma ile gerçekleştirilebilir ve en kolay Tango çeşitlerinden birisidir.

5. TANGO CANYENGUE

Bu stil 1920 ve 1930 'lu yıllardan beri gelen Tangonun en eski tarzlarından birisidir. Bu stilde eşler yakın bir sarılma gerçekleştirir ve dizlerini hafifçe kırarak daha küçük adımlar atabilmelerini kolaylaştırır. Bu küçük adımları dengelemek için de daha abartılı beden hareketleri yapılır.

6. TANGO NUEVO

Bu stil, Tango dansının temel hareketlerinin uzun yıllar boyunca incelenmesi ile gelişti ve böylece mevcut hareketlerin üzerine yeni adımlar eklenebildi. Tango Nuevo, açık ve mesafeli bir sarılma ve dik bir duruşla sergilenir ayrıca her dansçı kendi ekseni üzerinde durmaya özen gösterir. Aynı zamanda bu tarz, hem eski hem yeni Tango müzikleri ile gerçekleştirilebileceği gibi, diğer pek çok farklı müzik türü ile de uyum sağlar.

7. FANTAZYA

Fantazya, daha çok şov amacıyla kullanılan bir stildir. Özellikle sahne etkinliklerinde, birden fazla Tango stilinin bir araya getirildiği bu dans sergilenebilir. Bu dans içerisinde oldukça abartılı hareketler ve normalde klasik Tango içerisinde de pek rastlanılmayan bazı ayak hareketlerini de içerir. Bu fazladan gelen hareketler de daha çok balenin etkisinden kaynaklanmaktadır.

8. TANGO BALO

Balo salonları için Arjantin de gelişmiş olan bu tarz, oldukça kolay ve özellikle yeni başlayanların rahatlıkla tercih edebilecekleri bir danstır. Özellikle içerisinde temel Tango hareketlerini içermesi yönüyle de hareketlerin ezberlenmesi açısından oldukça faydalı olmaktadır.