DÜNYA TANGO ŞAMPİYONLARI

blog yazısı ekle !

DÜNYA TANGO ŞAMPİYONLARI

19. yüzyılda Arjantin sokaklarında temeli atılan tango zamanla dünyaya yayıldı ve en sevilen danslar arasında yerini aldı. Tangoya gösterilen bu ilgi de elbette aşk temasının ciddi ölçüde etkisi bulunuyordur. Aşkın ve tutkunun dansı olarak ününe ün katan tango, tüm coğrafyalarda partnerlerin uyumu ve kışkırtıcı estetik algısı ile varlığını sürdürmeye devam ediyor. Tango gördüğü yoğun ilgi ile önce festivallerde ardından da yarışmalarda özel kategorisi ile yerini aldı ve almaya devam ediyor. Dünya tango şampiyonası, uluslararası tango yarışması gibi tangoya özel düzenlenen organizasyonlar hem dansçılar hem de seyirciler tarafından büyük ilgi ile takip ediliyor.

Aşağıdaki videoda 2015 Dünya Tango Şampiyonası koreografilerinden biri yer alıyor.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Tango yarışmalarında zaman zaman yalnızca Arjantin Tango kategorisine özel şampiyonalar düzenleniyor olsa da dönem dönem farklı stilleri de barındıran çok sayıda katergori için dansçıların yarışmasına rastlıyoruz. Her yıl yarışmalar dünyaca ünlü dansçıları biraraya getirirken yeni isimler ve yeni yüzleri de tanımamıza sebep oluyor. Dünya Tango Şampiyonları her yıl birbirinden özel performanslar ile dans tarihine isimlerini yazdırıyor. Yarışmalarda derece elde etmiş, şampiyonluk madalyasına sahip yetenekleri ile dünyaya örnek olan dansçıları sizin için derledik.

Dünya Tango Şampiyonları: Tango ve Arjantin şüphesiz ki birbirinden bağımsız düşünülemeyecek iki kelime; hal böyle iken Arjantinli tango şampiyonundan bahsetmeden olmaz. Arjantinli çift Cristian Sosa ve Maria Sciuto 2012 yılında Paris'te düzenlenen Dünya Tango Şampiyonasının birinciliğini elde etti. El Mundial De Tango Şampiyonları arasında da çok sayıda Arjantinli çifte rastlıyoruz. 2014 yılı Arjantin – Uruguaylı çift SebastiAn Acosta ve Lorena González Cattaneo, 2013 yılında Maximiliano Cristiani ve Jesica Afernoni, 2012 yılında Facundo de la Cruz Gomez Palavecino ve Paola Sanz gibi çok sayıda Arjantin asıllı dans partnerleriyle karşılaşıyoruz.

Şüphesiz ki dansın tek popüler olduğu yer Arjantin değil. Bu sebeple Arjantin coğrafyasından uzaklaştığımızda da Tango Şampiyonları ile yüzleşebiliyoruz. Örneğin 2009 yılı Salon Stili Tango Şampiyonları Hiroshi Yamao ve Kyoko, 2006 yılı Kolombiyalı çift Carlos Alberto Paredes ve Diana Giraldo Rivera' da bu çiftler arasında yerini alıyor. Ülkemizde de Dünya Tango Şampiyonluğu elde etmiş bir isimden bahsetmeden olmaz. 2004 yılı Dünya Tango Şampiyonlarından biri de bugünlerde eğitmenlik ve koreograflık yapan Osman Cengiz.

Siz de tango dünyasına adınızı yazdırmak, aşkın dansının büyüsüne kapılmak istyorsanız Ankara Tango Kursları kayıt günlerini takip ederek hayallerinize ulaşabilirsiniz.