DÜNYA TANGO ŞAMPİYONLARI

blog yazısı ekle !

DÜNYA TANGO ŞAMPİYONLARI

19. yüzyılda Arjantin sokaklarında temeli atılan tango zamanla dünyaya yayıldı ve en sevilen danslar arasında yerini aldı. Tangoya gösterilen bu ilgi de elbette aşk temasının ciddi ölçüde etkisi bulunuyordur. Aşkın ve tutkunun dansı olarak ününe ün katan tango, tüm coğrafyalarda partnerlerin uyumu ve kışkırtıcı estetik algısı ile varlığını sürdürmeye devam ediyor. Tango gördüğü yoğun ilgi ile önce festivallerde ardından da yarışmalarda özel kategorisi ile yerini aldı ve almaya devam ediyor. Dünya tango şampiyonası, uluslararası tango yarışması gibi tangoya özel düzenlenen organizasyonlar hem dansçılar hem de seyirciler tarafından büyük ilgi ile takip ediliyor.

Aşağıdaki videoda 2015 Dünya Tango Şampiyonası koreografilerinden biri yer alıyor.Karçiçeği Bale ve Dans Okulu - Tango Kursu

Kızılay


devamını oku...
Adres: Mithatpaşa Caddesi 51/4 Kızılay-Ankara

Dans Sanat ve Hobi Atölyesi - Tango Kursu

Kızılay

devamını oku... Adres: Tuna Caddesi No:5/4 Kat:1 Kızılay-Ankara

Crypto Dans Stüdyosu - Tango Kursu

Bahçelievler

Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler Tango Kursu

TANGO

Tango sosyal bir üründür. Doğduğu toplumla özdeşleşmiş, onun yazgısını paylaşmıştır. Etki alanını müzikten çok ötelere genişletebilmiş ve bir milletin sosyo-kültürel yaşamının açıklaması olmuştur.
Yöresel bir müzik türü olarak ortaya çıkmış ama uluslar arası bir nitelik kazanmıştır. Belki de hakkında en çok kitap yazılan bir müzik ve dans türüdür tango.

TANGONUN DOĞUŞU
Her kentin müziğinde o yöre insanının kimliğini bulabileceğimiz gibi sokaklarında kendiliğinden doğmuş mırıltıların, seslerin, sevinçlerin ve hüzünlerin herhangi bir melodide somutlaştığını görebiliriz. Aynı şekilde tango da Buenos Aires ve Buenos Aires'linin müziğidir.

19.yy'ın sonlarına doğru Buenos Aires bir tür “yalnız insanlar"ca istila edilmişti. Bu insanlar genellikle şehrin bakımsız kenar mahallelerinde, pansiyonlarda, genelevlerde ve karanlık sokaklarda şarap ve “cana" denilen bir tür şeker kamışı rakısı içiyorlar, şarkı söylüyorlar ve dövüşüyorlardı. Bu alt kültürün baş aktörü “compadre" veya “compadrito" adı verilen kabadayı tipi idi.
Compadrito ve bir fahişe olan partneri pervasız, kışkırtıcı ve heyecan verici, garip bir pas de deux dansı yaparlar. Bu dansın müziğinde, habaneradan bir parça, Arjantin'e özgü milongadan bir parça, nihayet Endülüs ve İtalyan folklorundan bir parça mevcuttur. Bu müziğe ilkel anlamda tango diyebiliriz. Tangonun ilk müzisyenlerinin çoğu nota bilmezdi ve kulaktan çalıyorlardı.
Tango bu günlerde, kapalı ve küçük çevrelerin ayıplanan ve hor görülen müziğidir ve daha çok genelev dünyasında rağbet görmektedir.

1911'de bir liman mahallesi olan Boca'nın müzikli kafelerinde artık tango çalınmaya başlamıştı. Ama oralarda dans edilmez, yalnızca üst tabaka insanları bu aşağı mahallelerin müziğini dinlemeye gelirlerdi. Kentin üst kesimlerine sıçrayan tangonun müzisyenleri de artık daha dikkatlidir ve yeni formlarla halkın karşısına çıkmaktadır.yine 20.yy'ın başlarında Belediye ve Polis Bandoları repertuarlarına birkaç tango parçası sıkıştırmıştır.

devamını oku...
Adres: Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler 3. cad 70. sok (eski 27.sok.) 3/A Bahçelievler-Ankara

HSM Hobi Sanat Merkezi - Tango Kursu

Kızılay

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı No:61 (Zafer Çarşısı, Mine Mağazası 2 bina yanı) Kızılay-Ankara

Emir Kaya Dans Okulu - Tango Kursu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Odabaşı Caddesi Bahar Sitesi Hanımeli Apartmanı 14/1-B Türkkonut Çayyolu-Ankara

Salsa Ankara Dans Akademisi - Tango Kursu

Bahçelievler

Salsa Ankara Dans Akademisi - Bahçelievler Tango Kursu
Türkiye'nin en iyi antrenör ve koreograflarından Şavaş ve Özge Karaoğlan'la tango derslerimize bekleriz.

TANGO

Tango dans olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru BuenosAires ve Montevideo (Uruguay'ın başkenti) dolaylarında başladı. İlk başlarda bu bölgede yapılan danslardan sadece bir tanesiyken, kısa zamanda popüler olarak sahnelerde, sokaklarda yerini aldı. 20. yüzyılın başlarında tango dansçıları ve orkestraları, Buenos Aires ve Montevideo'dan Avrupa'ya giderek bu dansı yaymaya başladı. Avrupa'da ilk tango çılgınlığı Paris'te başladı ve sonrasında Londra, Berlin ve diğer önemli kentler de bu salgına katıldı. 1920'lere doğru gelindiğinde tango, New York ve Finlandiya'da da önem kazandı. Tango buralara geldiğinde daha az beden teması olacak şekilde değişime uğrayarak “salon tangosu"'na dönüştü.

1929'da bütün dünyayı etkileyen büyük ekonomik buhran ve sonrasındaki siyasi krizler sırasında Tango, anavatanı Arjantin'de de büyük bir düşüşe geçti. 1950'li yıllarda Juan Perón hükümetinin tangoyu bir milli değer ve ulusal gurur meselesi haline getirmesiyle tango tekrar altın yıllarını yaşasa da Perón hükümeti sonrasında Arjantin'de yaşanan askeri diktatörlük, halkın sosyal mekanlarda toplanmasını yasaklaması ve sonrasında ortalığı kasıp kavuran “Rock'and'Roll" çılğınlığıyla tekrar unutulmaya yüz tutmuştur. Tango, bu dönemlerde küçük dans klüplerinde yaşamını sürdürüp 1980'lerde dünya çapında canlanarak tekrar hayatadönmüştür.

Arjantin'in sokaklarında ilk çıktığı dönemlerde ayıplanan, hor görülen bir dansmış tango. Büyük şehre alışamamış göçmenler sıkıntılarını, hüzünlerini atarlarmış bu dansla sokaklarda. Daha sonra ise salonlara girmiş tango ve tüm dünyaya yayılmaya başlamış, Buenos Aires'ten yola çıkarak. Tabii ki tutkusu, hüznü, yaşanmışlığı, anlamı, güzelliği, öfkesi, hırçınlığı da artmış giderek ve artmaya devam ediyor. Artık, dünyanın her yerinde “milonga" denilen gecelerde her gün yüzbinlerce, milyonlarca insan tango yapıyor.

devamını oku...
Adres: 3. Cad. No: 38 Bahçelievler-Ankara

Armoni Wedding Dans Studio - Tango Kursu

Ümitköy

devamını oku... Adres: Ümit Mahallesi 2510. Cadde No:12 Ümitköy Çankaya-Ankara

bySANAT - Tango Kursu

GOP


devamını oku...
Adres: Mahat Magandi cad. 26/1 GOP-Ankara

Fame Dans Okulu - Tango Kursu

Ümitköy


devamını oku...
Adres: 2494. Sokak No:17 Osman Ağa Konakları Ümit Mahallesi Ümitköy-Ankara

Evrensel Sahne Sanat - Tango Kursu

Kızılay


devamını oku...
Adres: Karanfil sok. 37/9 Kızılay-Ankara

Düş Sanat Akademi - Tango Kursu

Batıkent

Kurumumuzda;

DANS:

Bale, Modern Dans, Halk Dansları, Düğün Dansları, Kuzey Kafkas,Halk Dansları,Latin Dansları

SPOR:

Pilates, Zumba, Step Aerobic, Capoeira, Personal Training, Cimnastik, Yoga

MÜZİK:

Piyano, Keman, Gitar, Bağlama , Kaval, Ney, Orf, Crunch

Eğitimleri Verilmektedir...

Düşleyebiliyorsanız; Gerçekleştirebilirsiniz Demektedir.. :)

devamını oku...
Adres: Yeni Batı Mahallesi 2394. Sokak No:6/1 Batı Villaları Batıkent-Ankara

Diamond Dans - Tango Kursu

GOP

devamını oku... Adres: Filistin Cad. İzci Sokak No:10 GOP-Çankaya / ANKARA


Tango yarışmalarında zaman zaman yalnızca Arjantin Tango kategorisine özel şampiyonalar düzenleniyor olsa da dönem dönem farklı stilleri de barındıran çok sayıda katergori için dansçıların yarışmasına rastlıyoruz. Her yıl yarışmalar dünyaca ünlü dansçıları biraraya getirirken yeni isimler ve yeni yüzleri de tanımamıza sebep oluyor. Dünya Tango Şampiyonları her yıl birbirinden özel performanslar ile dans tarihine isimlerini yazdırıyor. Yarışmalarda derece elde etmiş, şampiyonluk madalyasına sahip yetenekleri ile dünyaya örnek olan dansçıları sizin için derledik.

Dünya Tango Şampiyonları: Tango ve Arjantin şüphesiz ki birbirinden bağımsız düşünülemeyecek iki kelime; hal böyle iken Arjantinli tango şampiyonundan bahsetmeden olmaz. Arjantinli çift Cristian Sosa ve Maria Sciuto 2012 yılında Paris'te düzenlenen Dünya Tango Şampiyonasının birinciliğini elde etti. El Mundial De Tango Şampiyonları arasında da çok sayıda Arjantinli çifte rastlıyoruz. 2014 yılı Arjantin – Uruguaylı çift SebastiAn Acosta ve Lorena González Cattaneo, 2013 yılında Maximiliano Cristiani ve Jesica Afernoni, 2012 yılında Facundo de la Cruz Gomez Palavecino ve Paola Sanz gibi çok sayıda Arjantin asıllı dans partnerleriyle karşılaşıyoruz.

Şüphesiz ki dansın tek popüler olduğu yer Arjantin değil. Bu sebeple Arjantin coğrafyasından uzaklaştığımızda da Tango Şampiyonları ile yüzleşebiliyoruz. Örneğin 2009 yılı Salon Stili Tango Şampiyonları Hiroshi Yamao ve Kyoko, 2006 yılı Kolombiyalı çift Carlos Alberto Paredes ve Diana Giraldo Rivera' da bu çiftler arasında yerini alıyor. Ülkemizde de Dünya Tango Şampiyonluğu elde etmiş bir isimden bahsetmeden olmaz. 2004 yılı Dünya Tango Şampiyonlarından biri de bugünlerde eğitmenlik ve koreograflık yapan Osman Cengiz.

Siz de tango dünyasına adınızı yazdırmak, aşkın dansının büyüsüne kapılmak istyorsanız Ankara Tango Kursları kayıt günlerini takip ederek hayallerinize ulaşabilirsiniz.