CANYENGUE STİLİ TANGO

blog yazısı ekle !

CANYENGUE STİLİ TANGO

19. yüzyılın dışlanmışlıktan, popülariteye giden engebeli yollarında başarı hikayesini kendine özgü müziği ve anlatımı ile yazan tango, günümüz dans dünyasında da partnerli dansların en tutkulusu olma özelliği ile ön sıralarda yerini alıyor. Tangonun gelişim sürecine baktığımızda Buenos Aires sokaklarında doğan bir müzik ve dans olduğunu görüyoruz. Başlangıç evresi olarak kabul edilen Arjantin Tango ülkenin ismi ile anılıyor. Arjantin stili sonrasında tango kendi evrimini kimi zaman müziğindeki değişim ile kimi zaman ise figürlerindeki farklılaşma ile tamamlıyor.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Tangonun evrimleri olarak nitelendirebileceğimiz süreç yeni tango stilleri olarak dans dünyasının kazanımı ile neticeleniyor. Tango 21. yüzyıldaki ihtişamlı yerini alana kadar çok sayıda farklı yorum ile meraklısını aşka davet etti. Aşkın ve tutkunun dansı günümüzde düğün dansı, canyengue stili tango, salon tangosu, milonga stili tango, fantasia show tangosu gibi farklı türleri ile karşımıza çıkıyor. Her tango stili kendine özgü figürleri ve teması ile dikkat çekmeyi başarıyor. Tango stilleri ritimleri ile de birbirinden ayrılıyor. Canyengue stili tangonun dans dünyasına girişine ilişkin net tarih bilinmiyor.

Canyengue stili tango için tahmini olarak 1920-30'lu yıllarda tüm diğer tango stilleri gibi doğaçlama anlayışı ile türediği fikri hakim. Tangonun eski dönemlerine ait olan stilin kuralları yazıya dökülmemiş ve eski kaynaklarda detayları bulunmadığı için net kuralları bugünün dansçıları tarafından bilinmemektedir. Buna karşın çağımız dansçıları kulaktan dolma da olsa canyengue stili tangoya hayat vermeye devam ediyor. Kadın kostümlerindeki etkisi ile de canyengue dikkat çekmeyi başarıyor. Kadın dansçıların çoğunlukla uzun ve dar elbiseler ile kadınsı çizgileri simgeleyen kostümler ile dansı icra ettikleri biliniyor.

Diğer tango stillerinden v şeklinde tutus, kırık dizler ile ayrılırken, kadın dansçının cross adımı atmaması da farkılalaştıran bir diğer unsuru oluşturuyor.Tangonun tüm stillerinde olduğu gibi burda da temanın aşk ve tutku olduğunu fark edeceksiniz. Bir dansı öğrenmek istemeniz için hayatın en karmaşık kavramı, dengesi bozuk, gel gitleri yoğun, kavgası, acısı, coşkusu, tutkusu ile müptela eden bir hikayeye ihtiyacınız varsa tango en doğru seçim. Ankara Tango Kursları ile aşkın beden dilini öğrenebilir, tango gecelerinde yerinizi alabilirsiniz.