ARJANTİN TANGODA TEMEL YÜRÜYÜŞ EGZERSİZLERİ NASIL YAPILIR?

blog yazısı ekle !

ARJANTİN TANGODA TEMEL YÜRÜYÜŞ EGZERSİZLERİ NASIL YAPILIR?

Her dans stili gibi Arjantin Tango da temel yürüyüş kuralları üzerine kurulu bir dans sistemidir. Bu dansta partnerlerin her hareketinin temeli ilk başta öğrenilen yürüyüş kurallarıdır.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Arjantin Tango, normal bir insanın yürüyüşü temel alınarak ortaya çıkmış bir disiplindir. Normal bir insanın yürüyüşüne bazı eklemeler yapılmış ve bu basit hareketler, sanatsal bir forma kavuşmuştur. Ağırlık dengelemeleri ve birlikte hareket etme, Arjantin Tangonun sanatsal bir yapıya bürünmesini sağlayan büyülü teknikler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Öncelikle temel yürüyüşlerin doğru bir şekilde yapılması için duruş pozisyonunun doğru olması gerekir. Dik bir duruş gerçek hayatta olduğu gibi Arjantin Tangoda da gereklidir. Dik duruş, hareketlerin yapımını kolaylaştıran en iyi duruş şeklidir.

Temel yürüyüşe başlamadan önce ayaklar, omuzun tam altında durmalı ve bel kırmadan vücudun merkezi dans edilen zemin olmalı. Daha sonra vücut ağırlık merkezi sağa ya da sola aktarılmalıdır. Eğer vücut, ağırlık merkezini ayaklardan ve zeminden alırsa, gücünü sağa ya da sola daha rahat aktarabilir. Bu ağırlık aktarımı, partnerlerin karşılıklı yapması gereken bir eylemdir. Aktarım esnasında partnerlerin tam olarak karşılıklı ve göğüslerinin paralel bir şekilde duruyor olması gerekir.

Ağırlık aktarımını önce erkek dansçının yapması gerekir. Çünkü Arjantin Tangoda dansı erkek idare eder ve bayan dansçı da erkeğin hareketlerine karşılık verir. Partnerler doğru bir şekilde durduktan sonra erkek, sağ ya da sol ayağına ağırlık transferi yapar ve diğer ayağını boşa çıkarır. Yürüyüş için ağırlık verme aşaması tamamlandıktan sonra erkek, bayan partnerine vücudu ya da bakışı ile ilk sinyali verir. Erkek boşta kalan adımını öne götürerek ilk adımı atar, bayan da kendi hizasında olan adımını geri atar ve yürüyüş başlamış olur. Temel yürüyüş egzersizlerinde dört beş adım sonra yavaşlayarak durulur ve ağırlık değişimi yapılarak boşta kalan ayakla erkek, dansı tekrar devam ettirir.

Bu pratiklerin sık tekrar edilmesi, hareketleri daha iyi özümsemek için gereklidir. Arjantin Tango eğitimlerinde de temel yürüyüş üzerinde önemle durulan konulardandır. Ankara ve diğer şehirlerimizdeki kurslar, bu konuda dansçı adayları için değerlendirilmesi gereken alternatif oluştururlar.