ARJANTİN TANGODA PARTNERLERİN BAKIŞI NASIL OLMALIDIR?

blog yazısı ekle !

ARJANTİN TANGODA PARTNERLERİN BAKIŞI NASIL OLMALIDIR?

Arjantin Tango, romantizm seviyesinin üst düzey olduğu dansların başında gelmektedir. Dans kıyafetleri, aksesuarları ve figürleri bu görüşü destekler niteliktedir. Arjantin Tangonun naif ve romantik bir dans olması, partnerleri birbirine yaklaştırır ve bazı figürler neredeyse partnerlerin tek vücut olduğu pozisyonlarda yapılır. Bu durumda akla ilk gelen bakış şekli, çiftlerin birbirlerinin gözlerinin içine baktığı bakış şeklidir.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Tangoda bakış dediğimiz zaman akla ilk bu bakış şekli gelir (çiftlerin gözlerinin içine bakması). Çünkü popüler filmlerde ve televizyon gösterilerinde çiftler genelde birbirlerinin gözlerinin içine bakarak dans eder. Bu bakışlar ile yapılan Tangonun romantizmi doruk noktasına ulaşırken izleyicileri de etkisini altına alır.

Ancak partnerlerin birbirlerinin gözlerinin içine bakarak dans etmesi sanıldığı gibi kolay değildir. Çünkü Tango, aynı zamanda bir alan kontrolünü de gerektirir. Sadece birbirlerinin gözlerine bakan partnerler dans edilen ortamdan kopabilir ve etrafını görmeyebilir. Bu bakış şekli, özellikle gruplar halinde dans edilen özel gecelerde sorun yaratabilir. Bu şekilde dans eden partnerler dans eden diğer çiftler ile temas edebilir "ki bu hiç de istenmeyen bir durumdur" ya alanı kullanmada sorun yaşayabilir.

Bu yüzden partnerlerin hem birbirlerini görebilecekleri hem de dans edilen ortamı gözlemleyebilecekleri bir noktaya ya da bölgeye bakmaları gerekir. Bakışlardaki dikkat edilmesi gereken önemli faktör, partnerlerin kendi hareketleri esnasında diğer hareketleri de görebilmeleri gerektiğidir. Dans, ister kapalı ister açık tutuşta yapılıyor olsun, partnerlerin çevre kontrolünü sağlamaları için doğru bir bakış açısını önceden çalışmış ve uygulamış olmaları gerekir.

Ayrıca partnerlerin dans esnasında birbirlerini kollamaları gerekir. Bu da bakış ile gerçekleşir. Örneğin bayan dansçı, omzu üzerinden ya da başka bir yerden partnerinin görmediği yerleri görmelidir. Erkek dansçı da aynı şekilde bir açı bularak bayan partnerinin göremediği yerleri görmelidir. Son olarak bayan dansçı etrafı da gözlemlerken erkeğin davetlerini anlayabilmek için erkeğin üst gövdesini de mutlaka görmelidir.

Doğru bakış açısı bir tangocunun üzerinde önemle durması gereken bir konudur. Bu konunun Tangoya ilk başlarken öğrenilmesi, ileriki eğitimlerin sağlam temeller üzerine kurulacağını gösterir. Her seviyede kaliteli eğitim veren dans akademilerine Ankara gibi büyük şehirlerden ulaşmak mümkündür.