ARJANTİN TANGODA MİLONGA NEDİR?

blog yazısı ekle !

ARJANTİN TANGODA MİLONGA NEDİR?

Arjantin Tangoda Milonga, iki farklı şekilde bilinmektedir. İlk olarak Milonga bir etkinliktir. Çiftlerin katılımıyla gerçekleştirilen özel Arjantin tango geceleri için Milonga terimi kullanılır. Milonga diğer anlamı ile bir dans ve müzik çeşidi olarak karşımıza çıkar. Kendine has müzikleri ile dans edilen bu dans türünün ritmi ve temposu biraz daha hızlıdır. Kombinasyonların çok görülmediği bu türde, seri ve küçük adımlar vardır.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Milonga geceleri dans akademileri tarafından ya da özel etkinlikler eşliğinde sık sık düzenlenir. İstanbul gibi sanata başkentlik yapan şehirlerde Tango sevdalıları bu gecelere kolayca tanıklık edebilir. Düzenlenen bu geceler, Tangoya gönül verenler için kaçırılmaması gereken etkinliklerdir. Çiftler istedikleri kadar dans edebilir ve diğer Tango sevdalıları ile hoş bir sohbet içerisine girebilir.

Milonga etkinlikleri, sakinlerine geceye özgü müzik türleri sunar. Bu gecelerde çalınan müziklerden biri "Tango" müziğidir. Diğer müzik türü Avusturya dansı olarak bilinen "Vals" dansının müziğidir. Diğer müzik türü ise adını bu özel geceden alan "Milonga" müziğidir.

Bu özel geceler, kendine has terimlerini yaratmıştır. Örneğin, Tanda, bu etkinliklerde kullanılan bir terimdir. Aynı müzisyenlerin aynı stilden çaldıkları müziklere bu isim verilir. Tanda olarak adlandırılan müziklerde, sahne çiftlerindir ve doyasıya dans edilir. Dans eden çiftlerin dinlenmesi ve eş değişimi için belli ara/molalar verilir. Bu araların ismi de Perde'dir. (Orijinal ismi ile Cortina'dır.) Bu aralarda hafif müzikler eşliğinde konuklar dinlenir.

Milonga gecelerinde yazılı olmayan bazı kurallar vardır. Bu kurallar bu özel gecelerin gelenekleridir. Örneğin fazla samimiyet içeren teknikleri, samimi olmadığınız partnerle yapmak Milonganın adabını aykırıdır. Partnerinizi değişirseniz daha kibar, naif ve resmi bir ilişki içinde dans etmek geceye uygun bir davranıştır. Erkeğin kibar ve naif olması gereken bir diğer süreç dansa davettir. Erkek, bayan partnerini dansa gözleri ile çağırmalıdır. Kaçamak bakışlar bir süre sonra kendine güvenen bakışlara dönüşmelidir. Eğer bir bayan dansçı gözünü kaçırıyorsa dansa olumsuz yaklaşıyor demektir ve erkek, farklı partnerlere yönelmelidir.

Bu özel geceler için kıyafet seçimi çok önemlidir, çünkü uygun bir kıyafet seçimi ve ölçülü giyinmek, geceye ve diğer katılımcılara saygı göstermektir.