ARJANTİN TANGODA MİLONGA GELENEKLERİ

blog yazısı ekle !

ARJANTİN TANGODA MİLONGA GELENEKLERİ

Bir Tangocu Milonga gecelerine katılmak istiyorsa, bu gecelerin kendine özgü kurallarını da yakından tanıyor olması gerekir. Çünkü Milonga, dansçıların normal hayattan farklı olan kendi özel dünyalarıdır ve bu gecelerde olumlu anlamda öne çıkmak, bir dansçı için tarifi mümkün olmayan bir mutluluktur.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Arjantin Tango da her dans gibi şıklığa ve zarafete önem veren bir danstır. Arjantin Tango yaparken şık olmak dansçıya duyulan saygıyı arttırır ve bu da dansçının kendisine olan güvenin çoğalmasını sağlar. Normal bir zamanda Arjantin Tango dansı için bu anlayış geçerliyken, bir Milonga gecesinde bu anlayış iki katı daha fazla geçerlidir. Göz kamaştırıcı bir kıyafet, dansçıyı her zaman ön planda tutar. Ancak kıyafet, dansı geri plana itmemelidir. Kıyafet dansa hizmet etmeli ve ölçülü bir giyim tarzı yakalanmalıdır.

Milonga gelenekleri en yoğun şekilde dansa davet ritüelinde görülür. Milonga terimlerinde dans için davet etmek "cabeceo" şeklinde geçer. Bunu yapan erkek dansçıdır ve çok belli etmeden gözlerini konuşturarak bayan ile iletişime geçer. Önce gözler konuşur ve erkek, bayandan gerekli enerji ve tepkiyi aldığına inanırsa baş hareketi ile ya da elini uzatarak bayanı dansa kaldırır. Dansa kaldırma geleneği bu şekildedir. Daha sonra bayan dansçı istediği partneri seçmekte özgürdür ve erkeğin davetine ilgisiz davranırsa erkek şansını başka partnerlerde denemelidir. Israr, kesinlikle yapılmaması gereken bir davranıştır.

Çiftler platformda küçük çemberler kurarak dans eder ve pistte belli bir düzen ve akış vardır. Bu akış saat yönünün tersidir. Çiftler kendilerini belli bir yönde ilerleyen bu akışa bırakmalıdır ve asla akışı bozacak figürlerde bulunmamaları gerekir. Partneriniz ile önünüzdeki çifti geçmek istemek, görselliğe zarar verir ve saygıda kusura neden olur. Pistte başka bir çiftin alanına dahil olmak veya çarpışmak hoş bir durum olmasa da bu gibi sorunlar yaşanabilir. Bu durumlarda özrü dileyen erkek olmalıdır.

Tangoya erkek etkin şekilde başlar, sonlarına doğru ise edilgenleşir. Yani dansa son vermek kadının işidir. Milonga gecelerinde molalara girmeden önce kadın, dansa devam etmek isteyip istemediğini sözlü ya da sözsüz olarak erkek partnerine belli eder.

Ayrıca dans esnasında yüksek sesle konuşmak ve rahatsız edici figürlerde bulunmak yanlış bir tutumdur. Bu kurallar beklerken de geçerlidir. Doğaçlama ve samimi hareketler de partnerlerin aralarındaki tanışıklığa göre karar verilmelidir. Milonga geceleri, Arjantin Tango dansı için düzenlenen naif etkinliklerdir. İstanbul gibi büyük şehirlerdeki dans akademileri ve özel kuruluşlar, dansçılara bu büyülü gecelere katılma fırsatını vermektedir.