ARJANTİN TANGODA ÇENGEL ATMA

blog yazısı ekle !

ARJANTİN TANGODA ÇENGEL ATMA

Çengel atma (orijinal adıyla Gancho) Arjantin Tangoda görülen hareket çeşitlemelerinden biridir. Bu teknik sadece ayaklar ile yapılır ancak teknik uygulanırken vücudun bütün bölgeleri aktiftir. Çengel atma tekniği sadece bir partner ile sınırlanmamıştır. Dans esnasında bu tekniği her iki partner de uygulayabilir ama aynı anda uygulayamaz. Çünkü partnerlerden biri çengel atma tekniğini uygularken diğer partnerin de bu tekniğin uygulanabilmesi için iki bacağını açması gerekir. Partnerlerden biri bu tekniği uygularken diğer partner ise vücudunun tüm bölgeleri ile tekniğin uygulanmasına yardımcı olmaktadır.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Çengel atma tekniği şu şekilde uygulanır: Partnerlerden biri her iki bacağını da figür eşliğinde uygun bir anda açar ve diğer partner de pozisyona göre en uygun bacağını partnerinin açık olan bacakları arasından geçirir, diz bölgesinden bükerek yukarı kaldırır.

Bu teknik geri adımlar atılırken uygulanır ve bu teknikte iki partnerin de görevi farklıdır. Örneğin, bayan dansçının erkek partnerinin bacakları arasından kendi bacağını bükeceğini varsayalım. Bayan dansçı adımını geriye atarken erkek, kendi pozisyonunu hazırlar. Yani erkek bacaklarını omuz genişliğinden biraz fazla açar. Bayan da adımını gerisine doğru götürürken sağ ya sol bacağını erkeğin bacakları arasından geçirir. Geçirdikten hemen sonra bacağını diz bölgesinden yukarı doğru kaldırır ve hareketi yaptıktan sonra ayağını diğer ayağının yanına koyarak hareketlerine devam eder.

Çengeli atmayacak olan dansçı, kendi uygun ayağını eşinin boşta kalan ayağının önüne engel olarak koyar. Diğer partner de boşta kalan ayağından bir güç alarak diğer ayağıyla çengel atma tekniğini gerçekleştirir. Bu teknikte iki bacak da çengel atımı için kullanılabilir. Ayrıca hem bayan hem de erkek tarafından kullanılan bir tekniktir.

Bu tekniği doğru bir şekilde yapabilmek için doğru vücut ve doğru adım duruşlarını uygulamak gerekir. Doğru vücut duruşu, belden yukarısının dik, belden aşağısının ise esnek olduğu bir duruştur.

Çengel tekniği, Arjantin Tangonun göze hoş gelen tekniklerinden birisidir. Hareketin doğru bir şekilde yapılabilmesi zaman ve emek isteyen bir süreçtir. İzmir gibi şehirlerdeki Arjantin Tango kursları, harcanan zaman ve emeğin karşılığını fazlasıyla vermektedir.