ARJANTİN TANGODA BAYAN TEMEL DÖNÜŞÜ NASILDIR?

blog yazısı ekle !

ARJANTİN TANGODA BAYAN TEMEL DÖNÜŞÜ NASILDIR?

Arjantin Tangoda dönüşler iki farklı türde gerçekleşir. Bunlardan birincisi erkeğin bayan partner etrafında tam tur dönmesidir. Diğeri ve en yaygın olanı ise bayanın erkek partner etrafında tam tur dönmesidir. Bayanın erkek tarafında dönmesi Arjantin Tangoda daha çok kullanılan ve üzerinde önemle durulan bir dönüş tekniğidir.

Bayan dönüşünü tamamlamak için 3 adım tekniğini kullanır. Bu adımlar 3 farklı teknik üzerinden harekete geçer. İlki ön adımdır. Bayan dönüşe başlarken ön adım hamlesinde sağ ayağını öne doğru çapraz bir şekilde atar ve hareketini bir pivot ile toparlar. (yani sol ayağını sağ ayağının yanına koyar)

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


İkinci adım yan adımdır. Yan adımda sol ayağını yan tarafa atar ve yine pivot hareket ile konumunu toparlar. (sağ ayağını sol ayağının yan tarafına koyar ve başladığı ilk pozisyona gelebilmek için kendini geriye hamle yapmaya hazırlar).

Son adım ise arka adımdır. Bu adım hamlesinde bayan sağ ayağını arkaya atar ve sol ayağını sağ ayağının yanına koyar. Ve hemen sol ayağı ile yana adım atar ve sağ ayağını sol ayağının yanına koyarak başladığı ilk pozisyona dönmüş olur.

Bu dönüşte bayan dansçı aktiftir ancak enerjiyi erkeğin üst bedeninden alır. Erkek dansçı, bayana üst bölgeden aldığı enerji ile bir dönüş daveti sunar. Erkek dansçı, dönüş yönünü nereye isterse o yöne verebilir. Kadın dansçı, erkeğin istediği yöne dönerken tek ayağı ile yaptığı pivot hareketi ile adım hamlelerini toparlar ve erkeğin tekrar tam karşısına gelir. Pivot hareketi erkeğin tam karşısına gelebilmek ve dönüşü tamamlayabilmek için gereklidir.

Bu bayanın aktif olduğu dönüş şeklidir. Bir de bayanın pasif olduğu dönüş şekli vardır. Pasif dönüşte ise kadın geçerli pozisyonunu koruyarak pasif durur. Erkek dansçı, bayanın duruşunu ve açısını bozmamak suretiyle kendi etrafında bir tur döndürür. Bu dönüşte bayan dansçı kendi duruşunu hiçbir şekilde bozmaz ve bayan dansçı kendi etrafında bir çember çizerek döner.

Dönüş teknikleri Arjantin Tangonun temel konularından biridir ve kurslarda üzerinde önemle durulur. Tango dostu bir şehir olan Ankara, eğitim ve eğitimcileri ile Türkiye'nin önde gelen Tango akademilerine ev sahipliği yapmaktadır.