ARJANTİN TANGODA AÇIK VE KAPALI TUTUŞ NEDİR?

blog yazısı ekle !

ARJANTİN TANGODA AÇIK VE KAPALI TUTUŞ NEDİR?

Arjantin Tango'da partnerlerin tutuş pozisyonu, bazı kesimler tarafından farklı değerlendirilir. Örneğin bazı eğitmenler tutuş pozisyonlarını açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayırırken bazı eğitmenler de Arjantin Tango'da sadece sarılma tutuşunun olduğunu söyler. Bu sarılma tutuşu, pozisyon ve hareketin ihtiyaç duyduğu alana göre partnerler tarafından birbirlerine yakın veya uzak olarak yapılır. Ancak iki görüş de aynı noktada birleşir. Çünkü partnerler birbirine yakınsa kapalı tutuş tekniği kullanılır, partnerler birbirine biraz daha uzak olduğunda ise kapalı tutuş tekniği kullanılır.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Açık tutuş, partnerlerin birbirine biraz daha uzak olarak uyguladıkları bir tutuş şeklidir. Bu tutuşta partnerlerin gövde ve vücutları birbirine değmez, birbirleri ile olan temasları sadece ellerinin birleşmesidir. Açık tutuşta, boşta kalan diğer ellerin avuç içleri hafif bir biçimde partnerin üst vücut bölgesini tutar. Kapalı tutuş ise, partnerlerin birbirine çok daha yakın bir mesafede durarak uyguladıkları bir tutuş şeklidir. Bu tutuşta erkek ve bayanın göğüs kafesi birbirine değer ve partnerlerin vücudu birbiri ile bütünleşir. Bu tutuşta eller birbirini tutar ve boşta kalan diğer eller, dirseklere kadar partnerlerin üst vücut bölgesine hakim olur.

İki tutuş şeklinde de erkek önce uzattığı sol eli ile bayandan davete icap bekler. Bayan sağ elini erkeğin elinin ayasını (avuç içi) koyar ve hareketlerin nasıl başlayacağına ya da figürlerin gidişatına göre istenilen pozisyonlara geçilir. Örneğin, partnerlerin birbirine teması ile başlayan bir dans, koreografi gereği partnerlerin birbirine uzak olduğu mesafede ilerleyebilir.

Açık ve kapalı tutuşlar sadece koreografi icabı tercih edilmez. Tutuş teknikleri, biraz da dansçıların nasıl dans etmek istediklerine bağlıdır. Örneğin kapalı tutuş, son derece yakın bir mesafeden yapıldığından dolayı bazı dansçıları özellikle bayanları rahatsız edebilir. Bu nedenle dans içinde kapalı tutuş yapılacaksa önceden bilinmesi dansın ve partnerlerin rahatlığı için daha elverişlidir.

Tutuş stilleri Arjantin Tangoda üzerinde önemle durulması gereken konulardandır ve bu konuyu öğrenmek için iyi bir eğitim almak gerekir. Bu nedenle dansçı adayı eğitim için iyi bir araştırma yaparak gideceği kursu seçmelidir. Dansa ve sanata önem veren şehirlerimizden olan Ankara, semtlerindeki Tango akademileri ile dansçılara iyi bir Arjantin Tango için yol gösterici olmaktadır.