ARJANTİN TANGO STİLLERİ

blog yazısı ekle !

ARJANTİN TANGO STİLLERİ

Arjantin Tango, farklı stillere sahip dans karakterlerini içinde barındıran bir danstır. Arjantin Tangonun kendi özgün iç yapısı çerçevesinde oluşturulan bu stiller, dansçılara çeşitli ve farklı figür imkanları sunmaktadır. Genel olarak 7 çeşide ayırabileceğimiz bu stillere bir göz atalım.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Salon Stili Tango, dansçılarına iki farklı tutuş tekniği sunar. Bunlar açık ve kapalı tutuş teknikleridir. Bu stil Tangoda, partnerler dik bir duruş pozisyonuna sahip olmak zorundadır ancak birbirlerinin tam karşılarında değil, açı olarak birbirlerine biraz eğik durmaları gerekir. Örneğin bu stilde bayan dansçının sol omuz bölgesi ile erkek dansçının sağ omuz bölgesi birbirine daha yakındır. Tutuşlar, bayanın dönüş rahatlığına ve pozisyonuna göre değişebilir.

Orillero diğer bir Arjantin Tango stilidir. Bu stilde geniş bir alana ihtiyaç yoktur. Küçük ve dar bölgeler bu stil için uygundur. Genel karakteri, Salon Stiline benzer. Karmaşık ve daha canlı ritmik kompozisyonları ile Salon sitilinden ayrışır.

Diğer Arjantin stili ise Milonguero'dur. Duruş pozisyonunun farklı olduğu bu stilde, partnerler ileri doğru biraz eğilirler ve göğüs kafeslerinin birbirine güçlü bir şekilde değdiğini hissederler. Partnerlerin birbirine olan vücut açıları eğik değil, düz bir şekildedir. Bayan sol kolunu erkeğin sırt ve ense bölgesine atar. Bu dans stili, tutuş tekniklerinden açık olanın zıttı olan ve tutuş tekniğinin kapalı olduğu bir konumda gerçekleşir. Ayrıca ayakların birbirine olan duruşunda biraz mesafe payı olmalıdır.

Yeni Tango stili bir diğer Arjantin Tango stilidir. Bu stilde farklı ve bilinmedik teknikler aranır. Diğer stillere göre en büyük farkı ise partnerlerin dönerken yön ve açılarını ani değiştirmeleridir.

Şov Tango stili, özel etkinliklerde sergilenen bir stildir. Bu stil, açık tutuşta yapılan Tango stillerinin kesişiminden ortaya çıkar.

Canyengue Stili, günümüzde etkinliği azalmış bir stildir. Ayırıcı özelliği, dizlerin bükülmüş bir pozisyonda dans edilmesidir. Bunun için de birçok hareket kısıtlanmış olur.

Kulüp stili ise partnerlerin birbirine eğik durduğu bir pozisyonda (erkek sağ ve bayan sol omuz bölgesinin birbirine yakın olduğu) yapılır. Bayanın dönüş sürecinin daha rahat olması amaçlanır ve bu stilde tutuş tekniği esnektir.

Bu stilleri dans kurslarında ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ankara gibi sanata önem veren şehirler, bu konudaki eğitim ve etkinliklere olan merakınızı giderecek başlıca adreslerdendir.