ARJANTİN TANGO İÇİN UYGUN KIYAFETLER NELERDİR?

blog yazısı ekle !

ARJANTİN TANGO İÇİN UYGUN KIYAFETLER NELERDİR?

Arjantin Tango yaparken kıyafet seçiminde dikkat edilmesi gereken tek bir kural vardır. Bu kural da seçtiğiniz kıyafetin rahat olmasıdır. Çünkü bir gösteriyi ya da dansı, ancak rahatken başarılı bir şekilde icra etmem mümkündür. Kıyafet seçiminde temel alınması gereken ilk kriter rahatlıktır. Rahatlıktan sonra ise şıklık gelir.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Şıklık Tangoyu yapacağınız alana göre değişir. Örneğin özel bir gecede sahneye çıkacaksanız rahatlık ve şıklık aynı önem derecesine sahip olmalıdır. Ama bir dans dersinde iseniz günlük rahat kıyafetlerinizi giyebilirsiniz.

Erkek ve bayanlar, dans derslerine en rahat kıyafetleri ile katılabilir. Örneğin bayanlar çok dar olmamak şartıyla tayt, bluz, etek vb. kıyafetleri tercih edebilirler. Erkekler de hareketlerini engellemeyen pantolon, tişört ve gömlek benzeri kıyafetleri tercih edebilir. Ancak, dans eğitimlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli aksesuar/kıyafet, ayakkabı seçimidir. Dansçılar derslere çizme ve bot benzeri ayakkabılar ile gelmemelidir. Bunların dışında kıyafet seçiminde (özel dans geceleri hariç) herhangi bir kural yoktur.

Özel dans gecelerinde ise şıklık rahatlık kadar önemlidir. Çünkü Arjantin Tango görselliği ile ön plana çıkan bir sanattır. Her ne kadar şıklık önemlidir desek de bedeninizi sıkan kıyafetlerden uzak durmanız gerekir. Özel gecelerde birçok bayan dansçı etek, yırtmaç ve dekolteli elbiseler ile boy gösterir. Bu elbiselerin üzerine ise çeşitli süslemeler yapılabilir. Püskül ve saçak benzeri işlemeler şovun görselliğini bir adım daha öne çıkartır. Erkek dansçılar ise kendi tarzına uygun pantolon, gömlek ve ceketi giyebilir, modeller de hareket sınırlaması olmamasına dikkat ederek istediğini tercih edebilir.

Kırmızı, Tango ile iyi uyum sağlayan bir renktir. Özellikle bayanlar kırmızıyı tercih eder. Diğer popüler renk ise siyahtır. Erkekler ve özellikle bayanlar kıyafet seçimlerini uygun bir makyaj ile destekleyebilirler. Ayrıca bayanlar ağ file çoraplar ile dansa farklı bir hava katabilirler.

Ayakkabılar ise zemine göre tercih edilmelidir. Kösele, yumuşak ya da krom deri tabanlı ayakkabılar uygundur. Bayanlarda açık ve hafif topuklu ayakkabılar daha yaygın olarak kullanılır.

Bu konuda merkez olarak bilinen bazı bölgeler dans kıyafet seçimi konusunda ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Ankara şehri ise bu bölgelerin başında gelir.