ARJANTİN TANGO İÇİN AYAKKABI SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

blog yazısı ekle !

ARJANTİN TANGO İÇİN AYAKKABI SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

Her dansta olduğu gibi Arjantin Tango'da da aksesuar seçimi çok önemlidir. Büyük bir önemle seçilmesi gereken aksesuarların başında da ayakkabılar gelir. Çünkü aksesuarlar özellikle ayakkabılar, dansçının vücudunun bir uzvu gibidir ve dansçıya rahatsızlık verirse, dansın başarılı bir şekilde gerçekleşemeyeceği gibi dansçının sağlığı da bundan olumsuz etkilenebilir.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Bir dans ayakkabısında dikkat etmeniz gereken ilk faktör, ayağınızın içinde rahat olmasıdır. Dans ayakkabısı dansçının hareket kabiliyetini etkileyen bir materyaldir ve rahat bir ayakkabı dansçıyı teşvik eder. Hem ayak sağlığı hem de hareket kolaylığı bakımından kösele ve yumuşak tabanlı ayakkabılar, tercih edilebilir. Ayakkabıların yumuşak ve lastik tabanlı olanları ilk başta dansçıları cezbedebilir. Ancak uzun süreli gösterilerde bu tür ayakkabılar, denge sorunu olan dansçıları olumsuz etkileyebilir.

Dansın yapılacağı zemin, ayakkabı seçimi için belirleyici olan diğer bir etmendir. Çünkü ayakkabının yapıldığı malzeme, zemine göre dansçının dengesini bozabilir. Örneğin zemin kaygansa lastik tabanlı ayakkabılar tercih edilebilir. Ahşap vb. kaygan olmayan zeminlerde ise kösele tabanlı ayakkabılar tercih edilebilir. Eğer bir dansçı her zeminde denge sorunu yaşıyorsa ya da ayakkabısının kaymamasını istiyorsa, krom deri tabanlı bir dans ayakkabısı kullanabilir.

Dans ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ayakkabıların topuklarıdır. Dans ayakkabı topukları içe yönelik olmalı ve ayakkabı topuğunun ağırlık merkezi, ayak topuğunuzun tam ortasına gelecek şekilde olmalıdır. Bu kriterler atacağınız öne doğru adımlarda güvenle yere basmanızı sağlayacak ve ayak sağlığınızın da zarar görmemesine neden olacaktır. Bu tür ayakkabılar ayaklarınızı sağlıklı bir şekilde kavrayacak ve danstan alacağınız keyfi maksimuma çıkartacaktır.

Arjantin Tangoya yeni başlayacakların da ayakkabı seçimlerinde titiz davranmaları gerekir. Örneğin bu dans için yeni olanlar, yüksek topuklu ayakkabılar giymemeleridir. Topuklu ayakkabılardan alçak olanlar yeni dansçılar için en idealidir, ayrıca profesyoneller arasında da alçak topuk giyenlerin sayısı az değildir. Kapalı ya da az kapalı ayakkabı modelleri, yeni başlayanlar için olası kazaları önleme konusunda tavsiye edilen diğer modeller arasındadır.

İster profesyonel olsun ister amatör, dans ayakkabısı seçimi büyük titizlikle yapılması gerekir. Dansçı mümkünse kendi ayağına ve tarzına en uygun ayakkabıyı deneyerek seçmelidir. Günümüzde bu tarz satış yapılan mağazaların sayısı artmıştır ve Ankara şehri de dansçılara en uygun ayakkabı seçiminde yardımcı olacak mağazalara ev sahipliği yapmakta olan popüler illerden biridir.