ARJANTİN TANGO DERSLERİNE EŞİM OLMADAN GİDEBİLİR MİYİM?

blog yazısı ekle !

ARJANTİN TANGO DERSLERİNE EŞİM OLMADAN GİDEBİLİR MİYİM?

Bu soru, dans derslerine yeni başlayacakların sıkça sorduğu sorulardan biridir. Aslında bu çok önemsiz bir sorudur ancak özellikle Arjantin Tango gibi eş ile yapılan danslar için partner eksikliği, kişinin dansa başlamasını bile engelleyebiliyor. Dansa yeni başlayacaksınız ve partneriniz yoksa bunu hiç sorun etmeyin. Çünkü, Arjantin Tango dersleri almak için önceden bir eş bulmanıza gerek yok.

Ankara'daki tüm Tango Kursları için tıklayınız
Ankara Tango


Evet, herkesin bildiği gibi Arjantin Tango tek başına yapılamayan bir dans türüdür. Arjantin Tangonun güzelliği çiftlerin eş zamanlı hareketlerinin gizeminde yatar. Bu dansa yeni başlayacak kişi, bir partnere sahip değilse umutsuzluğa kapılabilir. Ancak bu mantıklı bir düşünce değildir. Çünkü bu işi yıllardır yapan dansçılar acaba hep aynı partner ile mi dans ediyorlar? Ya da gıptayla baktığımız dünyaca ünlü Tango dansçıları, 15 yaşındayken de birbirleri ile partner miydi? Bu soruların cevaplarını tam anlamıyla bilemeyiz belki ama cevap büyük ihtimalle "hayır" olacaktır.

Bir dansçı kendisine en uygun eşi hemen bulamaz, bu zaman gerektiren bir süreçtir. Arjantin Tango için partneriniz var diyelim, ancak bu partner sizin için en uygun kişi mi? İşte bu soruyu da kimse hemen cevaplayamaz. "Diğer arkadaşlarımın partneri var ama benim yok" diye üzülmek hatta bu düşünce nedeniyle dans kursundan vazgeçmek gerçekten son derece absürt bir davranış olacaktır.

Dans derslerinde öğrenci sayıları oluşturulurken bu konu dikkat alınır. Eğitimciler derse kayıt aşamasında partnerinizin olup olmadığını öğrenir. Partneri olmayanlara asla "senin partnerin yok gelemezsin" denmez. Bu yüzden ders içerisinde erkek ve bayan öğrenci sayıları eşit tutulur. Partneri olmayanlar varsa da partneri olmayan diğer adaylar dans derslerine dahil edilir.

Arjantin Tango doğaçlama ile yapılan bir dans türü olduğundan dolayı devamlı aynı partner ile dans etmeniz istenilmez. Partner değişikliği bir süre sonra gereklidir ve eğitimciler de bunu destekler. Ancak "ben kendi eşimden başka biriyle dans etmek istemem" diyenler de olabilir. Bu tarz fikirlere de saygı duyulur.

Tango öğrenmek isteyen kişi sayısının fazla olduğu Ankara gibi büyük şehirler bu konuda biraz daha şanslıdırlar. Son olarak önceden partner bulmak, Arjantin Tango için şart değildir. Tangoda en doğru partner, ancak farklı kişilerle dans ederek bulunabilir.